Hlavní obsah
Autonomní sociální centrum Klinika Foto: Lucie Plesníková, Novinky

Autonomní sociální centrum Klinika

Autonomní sociální centrum Klinika je sociální a kulturní centrum nacházející se v budově bývalé plicní kliniky na pražském Žižkově, k jejímuž nelegálnímu obsazení došlo v roce 2014. V téže době se zdálo, že budova bude vyklizena, avšak po celé řadě jednání se zástupci státu nakonec aktivisté mohli v budově zůstat a dále rozvíjet své aktivity.

Autonomní sociální centrum Klinika Foto: Lucie Plesníková, Novinky
Autonomní sociální centrum Klinika

Vlastníkem budovy je český stát, který je reprezentován Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Samotná budova, která se nachází v Jeseniově ulici, nebyla od roku 2009 využívána, díky čemuž se plánovalo její převedení na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), která do něj plánovala přemístit své pražské sídlo.

Aktivisté proto nabídli, že budovu budou spravovat do doby, než dojde k jejímu převodu, a že stavbu vyklidí od odpadků. Dne 3. prosince 2014 uspořádali sousedský den a současně zveřejnili petici na svou vlastní podporu, kterou do 9. prosince podepsalo kolem dvou tisíc lidí. Současně chtěli požádat o podporu také ministerstvo kultury a ministerstvo práce a sociálních věcí, avšak policie téhož dne budovy násilně vyklidila.

Demonstrace u Kliniky na pražském Žižkově

Foto: Novinky

Dne 13. prosince proto uspořádali demonstraci, které se zúčastnilo celkem sedm set lidí, a následný pochod, během něhož se budovu znovu neúspěšně pokusili obsadit. Samotný projekt autonomního centra však začala podporovat Strana zelených (SZ), jejíž současný předseda a tehdejší náměstek primátorky Matěj Stropnický navrhoval, aby si budovu pronajalo město. Současně se do sporu vložil také ministr financí Andrej Babiš (ANO), který ale později uvedl, že aktivisté musí podle zákona budovy opustit.

V únoru roku 2015 nabídl ÚZSVM po intervenci ministra financí bezplatnou výpůjčku budovy na dobu, než ji GIBS převezme a začne využívat, prostřednictvím výběrového řízení, do nějž se přihlásili tři účastníci, z nichž první byl pro formální nedostatky vyřazen a druhý odstoupil sám. V druhé polovině února proto úřad podepsal smlouvu s fyzickou osobou, která zastupovala projekt Autonomního sociálního centra Klinika, na dobu nejdéle jednoho roku, avšak s možností prodloužení.

V březnu tak aktivisté objekt převzali do užívání a uvedli, že do dvou měsíců zahájí plnohodnotný provoz. Následně v dubnu však Vláda České republiky projednala ukončení privatizace budovy a současně její přímý prodej GIBS, díky čemuž se před úřadem vlády uskutečnila demonstrace na podporu autonomního centra.

Následný vývoj

Přestože centrum funguje bez státních dotací a příspěvků velkých sponzorů, podařilo se mu denně vyvíjet celou řadu aktivit, mezi něž patří například bezplatné přednášky, pravidelné jazykové kurzy, hudební a divadelní představení, rukodělné dílny a mnoho dalších.

Autonomní centrum však znovu začalo přitahovat pozornost díky dvěma událostem. První z nich představovalo nařknutí místního zastupitele Mojmíra Mikuláše (Svobodní), že se v budově ukrývají nelegální uprchlíci, a že se zde scházejí „radikálové s radikálními a protispolečenskými postoji“.

Druhou představoval pokus o zapálení centra provedený 6. února roku 2016. Pravděpodobnými pachateli byli zřejmě účastníci demonstrací proti islámu z řad pravicových extremistů, které v Praze uskutečnily v témže dni. Aktivisté vyčítali policii liknavý přístup k vyšetřování, načež se k jejich kritice přidal také ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ministr vnitra Milan Chovanec však výtky důrazně odmítl, přičemž následné interní šetření skončilo závěrem, že k selhání policie nedošlo. [celá zpráva]

Následky žhářského útoku na pražské autonomní centrum Klinika

Foto: Novinky

Samotný útok vedl k mobilizaci členů a sympatizantů autonomního centra, současně však vůči němu posílil také odpor zejména mezi politiky na komunální úrovni, včetně starostky Prahy 3 Vladislavy Hujové (TOP 09), kteří centrum začali označovat za sídlo levicových extrémistů, kteří svou přítomnosti ohrožují bezpečnost místních obyvatel.

Ukončení smlouvy

Roční smlouva o výpůjčce vypršela dne 2. března roku 2016, již v druhé polovině února téhož roku však ÚZSVM oznámil, že budova je podle Stavebního úřadu Prahy 3 zkolaudována jako zdravotnické zařízení, díky čemuž je její využívání pro jiné účely protiprávní, a že v případě prodloužení výpůjčky by mohly následovat sankce.  Rovněž oznámil, že budovu nabídne jiné státní instituci nebo případně vypíše nové výběrové řízení na její prodej s tím, že GIBS už od záměru využití budovy upustil. [celá zpráva]

Výzva k vyklizení centra Klinika

Foto: Jan Handrejch, Právo

ÚZSVM proto vyzval kolektiv Kliniky k jejímu opuštění dne 2. března roku 2016. K opuštění budovy však nedošlo ani v náhradním termínu stanovenému do čtrnácté hodiny následujícího dne, díky čemu aktivisté doposud působí v budově nelegálně.

Téměř dva a půl tisíce lidí podepsalo petici, která požadovala zařazení jednání o Klinice na program pražského zastupitelstva, k čemuž došlo na konci března téhož roku. Aktivisté žádali, aby budovu od úřadu převzala Praha, avšak zastupitelé v této věci žádné stanovisko nepřijali, načež náměstek primátorky Petr Dolínek nabídl k dispozici jinou budovu bývalých jeslí ve Znojemské ulici na Praze 4, což však aktivisté odmítli.

Dne 20. května téhož roku musela být Klinika evakuována z důvodu nahlášení bomby, která se však v objektu nenašla. Po ukončení prohlídky byla budova nejprve předána ÚZSVM, avšak ještě v tentýž den byla squattery znovu obsazena. [celá zpráva]

Téměř totožná situace se uskutečnila 24. května, kdy policisté znovu museli objekt prohledávat kvůli nahlášené bombě, s tím rozdílem, že několik aktivistů odmítlo budovu opustit, kvůli čemuž podal ÚZSVM následně trestní oznámení.

Aktivisté na střeše budovy Klinika

Foto: Novinky

Následující den po nahlášení druhé bomby se squatteři pokusili předat ředitelce majetkového úřadu Kateřině Arajmu symbolický šek s částkou čtyřiceti tisíc korun, kterou zaslali na účet ÚZSVM jako úhradu smluvní pokuty za pobyt v budově po vypršení smlouvy.

Dne 27. května mělo dojít k jednání mezi zástupci Hlavního města Prahy a ÚZSVM ohledně nákupu nebo výměny budovy tak, aby ji město získalo do svého majetku pro působení neziskových organizací. Radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO) však uvedl, že před rekonstrukcí budovy by v ní aktivisté z bezpečnostních důvodů stejně nemohli přebývat. Téhož dne byla v budově už potřetí nahlášena bomba, avšak policisté tentokrát budovu prohledali již bez evakuace.

Vládní dislokační komise dne 1. června roku 2016 zrušila své usnesení z března téhož roku ohledně přidělení budovy ministerstvu práce a sociálních věcí pro potřeby Úřadu vlády, jelikož ministerstvo svůj zájem odvolalo. Následně došlo k opětovnému nabídnutí budovy státním institucím, načež následujícího dne schválila Rada městské části Prahy 3 záměr podat v souvislosti s autonomním centrem trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy, neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo nebytového prostoru a schvalování trestného činu.

Dne 7. července Městský soud v Praze zrušil dřívější předběžné opatření, kterým zakázal provozování centra v objektu bývalé plicní kliniky. [celá zpráva]

Ocenění

V květnu roku 2016 získala Klinika Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělovanou Nadací Charty 77. Centrum bylo oceněno za dobrovolné aktivity překračující hranice ideologií a tržního světa. Finanční obnos spojený s cenou aktivisté věnovali organizaci Anarchistický černý kříž, která pomáhá stíhaným či vězněným členům anarchistického hnutí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků