K DOBĚ UPLYNULÉ OD VOLEB DO JMENOVÁNÍ PREMIÉRA

"Pokud nemáme novou vládu, tak je to způsobeno tím, že teprve v pondělí, před několika málo dny, byla uzavřena koaliční smlouva, takže je poněkud absurdní vyčítat prezidentovi, že nemáme novou vládu, respektive nového premiéra – tyto dvě otázky bych samozřejmě oddělil, protože až do pondělí tohoto týdne se koaliční strany dohadovaly jak o koaliční smlouvě, tak o personálním obsazení nové vlády. Čili podíl, který zbývá na mě, jsou v této chvíli tři dny, opakuji tři dny od voleb, které byly 25. a 26. října."

Dá se předpokládat, že budeme mít premiéra a vládu do konce ledna?

"Já si myslím, že toto je velmi realistický předpoklad."

Je mezi nominovanými někdo, u koho stále máte pochybnosti nebo byste váhal s jeho jmenováním?

"Své výhrady jsem až dosud sděloval, a to opakovaně, kandidátovi na ministerského předsedu, tedy panu Bohuslavu Sobotkovi. Pan předseda Sobotka o těchto výhradách neinformoval ani nejužší vedení své politické strany, to znamená grémium sociální demokracie. To je samozřejmě jeho právo, já tento fakt pouze konstatuji.

Nedávám přednost mediálním přestřelkám a výměnám argumentů a protiargumentů právě přes média, a proto jsem se rozhodl, že své výhrady vůči některým konkrétním kandidátům vyjádřím zítra (v pátek) na tiskové konferenci a patřičně je zdůvodním."

Jsou to výhrady, které vám zabrání někoho jmenovat?

"Tyto výhrady by měl v první řadě posoudit pravděpodobný ministerský předseda. V druhé řadě poslanci, kteří budou hlasovat o důvěře vládě, a samozřejmě, last but not least, občané, kteří mají právo na veřejně dostupnou informaci o těchto výhradách."

Jsou ty výhrady natolik závažné, že tyto lidi odmítnete jmenovat ministry?

"Jsou to výhrady, které nepokládám za nepodstatné."


K VÝHRADÁM VŮČI KANDIDÁTŮM

"Skutečné kandidáty na ministry mi může navrhnout až designovaný premiér. Jmenuji ministry na návrh, zdůrazňuji návrh, premiéra, který ještě není, ale ve velmi dohledné době bude.

Teprve tehdy mohu tyto výhrady, v tomto případě zopakovat, budoucímu premiérovi a záleží v první řadě na něm, případně na vedoucích představitelích koaličních stran, včetně sociální demokracie, jak s těmito výhradami naloží."

Tedy bude jmenován premiér bez toho, abyste mu kladl podmínky ohledně složení jeho návrhu?

„Pan Sobotka splnil podmínky, které jsem mu uložil. Co se týče sestavení vlády, to následuje až po jmenování premiérem s určitým časovým odstupem, a tam existuje ještě jedna podmínka, která se týká přijetí zákona o státní službě alespoň v prvním čtení."

To znamená, že pan Sobotka vaše podmínky splnil, a proto ho bez dalšího můžete jmenovat premiérem?

"Proto samozřejmě bude jmenován premiérem, ale on už to asi týden ví. Že to nesděluje na veřejnosti, je jeho problém."

Je možné, že jmenujete Bohuslava Sobotku premiérem už zítra (v pátek)?

"To zcela určitě ne, ale já jsem mu v pátek minulý týden jasně řekl, že bude jmenován týden po uzavření koaliční smlouvy.

A jestliže se nyní pan Sobotka halasně domáhá toho, aby byl jmenován, tak na tuto informaci ode mě buď zapomněl, nebo si jí nevšiml."

Kolují až legendy o vašich dlouhodobě špatných vztazích s panem Sobotkou. Může to být problém pro budoucí fungování exekutivy?

"Chci věřit, že pan Sobotka je profesionální politik, koneckonců je už v politických funkcích dosti dlouho. Pokud jsem správně informován, jenom v politických funkcích, a věřím, že se té profesionalitě naučil, jsem připraven s ním jednat jako s profesionálem."