Biden (1942) byl v roce 2008 jedním z nejdéle sloužících mužů v Senátu. Poprvé ho do něj zvolili v roce 1972, tehdy byl pátým nejmladším senátorem v amerických dějinách.

Biden je především dlouhodobým členem a nynějším předsedou senátní komise pro zahraniční vztahy. Je znám svou podporou vojenské intervence v Bosně a hlasoval také pro americkou invazi v Iráku, i když později se dal k oponentům postupu USA v zemi. V Senátu ale Biden působil i v justiční komisi, které také krátce předsedal.

Senátor, který má mezi kolegy jeden z nejnižších výdělků, se dvakrát ucházel také o prezidentský post. Boj o nominaci v roce 1988 i 2008 ale vzdal v počátku kampaní. Koncem srpna 2008 se do boje o Bílý dům zapojil znovu, když si ho do listopadových voleb jako svou pravou ruku vybral kandidát demokratů Barack Obama. Obama ve volbách uspěl a Biden se stane prvním viceprezidentem-římským katolíkem.

Pikantní je, že republikána Johna McCaina, který s Obamou soupeřil, Biden v roce 2004 navrhoval prezidentskému kandidátovi demokratů Johnu Kerrymu na post viceprezidenta. O Bidenovi se tehdy hovořilo jako o možném budoucím ministru zahraničí.

:. Joe Biden s Barackem Obamoufoto: ČTK/AP

Biden se narodil v Pensylvánii, ale když mu bylo deset roků, přestěhoval se s rodiči do Delaware kvůli tomu, že jeho otec nemohl za úpadku v padesátých letech sehnat práci. Tato zkušenost měla ovlivnit jeho budoucí politické postoje.

Biden měl v mládí řečové potíže, které odstranil až v době studií. Graduoval v oboru historie a politických věd na delawarské univerzitě v Newarku. Poté nastoupil na univerzitu v Syracuse ke studiu práv. Povolání do Vietnamu nedostal kvůli astmatu z dětství. Sám se také neúčastnil protiválečných protestů, údajně ho zaměstnávala škola a manželka, jíž se v roce 1966 stala Newyorčanka Neilia Hunterová. Doktorát získal Biden o dva roky později.

Učitelskou kariéru záhy vystřídal vstup do politiky, v níž se zpočátku mimo jiné zasazoval o stažení USA z Vietnamu a občanská práva.

Manželům Bidenovým se brzy po sňatku narodily tři děti: Joseph Beau (1969), Robert Hunter (1970) a Naomi Christina (1971). Radost ze zvolení do Senátu překazila tragická dopravní nehoda před Vánoci 1972. Zemřela Bidenova žena i roční dcera. Synové byli vážně zranění, ale později se zotavili. Rezignaci Bidenovi rozmluvil šéf demokratů v Senátů Mike Mansfield a Biden složil senátorskou přísahu od lůžek zraněných synů. Posléze kvůli péči o syny do práce ve Washingtonu denně hodinu a půl dojížděl vlakem. V roce 1975 potkal Jill Tracy Jacobsovou, s kterou se o dva roky později oženil. Mají spolu dceru Ashley Blazer (1981).

Bidenovo působení v Senátu za více než tři dekády přerušily jen zdravotní potíže. Kvůli mozkové aneurysmě byl v roce 1988 operován hned dvakrát.

Senátor tvrdí, že se v životě nedotkl alkoholu. Odradily ho od toho zkušenosti s alkoholiky v širší rodině.