Již v roce 2005 hovořil ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek v deníku Právo o nutnosti postavit novou budovu. "Všichni chápou reálný argument, že když nezačneme dnes, tak kolem toku 2010 Národní knihovna přestane plnit základní funkci při zpracování a zpřístupňování nových přírůstků," hrozil tehdy Ježek.

Proběhla mezinárodní architektonická soutěž a 2. března 2007 Ježek na tiskové konferenci v Klementinu slavnostně vyhlásil vítěze: ateliér Future Systems z Velké Británie architekta českého původu Jana Kaplického, který se během následujícího měsíce stal jedním z nejznámějších lidí v ČR.

O projektech rozhodla mezinárodní porota pod vedením architektky Evy Jiřičné, jejímiž členy byly architektka Zaha Hadid, urbanistická expertka UNESCO Irene Wiese-von Ofen, architekti José Grinberg, Petr F. Bílek, John Eisler a environmentální expert Tony Mc Laughlin.

Čtěte také: Novou knihovnu postaví Kaplický

Mezi českými architekty to ale vřelo - objevily se hlasy, že soutěž byla zmanipulovaná. Nejdříve se jim nedostávalo příliš publicity, a tak koncem října uspořádali tiskovou konferenci, kde zpochybnili způsob vypsání soutěže i složení poroty a žádají její zrušení. Otevřený dopis, který architekti napsali ministru kultury Václavovi Jehličkovi (KDU-ČSL), upozorňuje na to, že soutěžní podmínky byly zpracovány nekvalitně po obsahové i formální stránce. 

Vizualizace Národní knihovny na Letné. Foto: FUTURE SYSTEMS/Jan Kaplický

Podezřelé se jim zdá i složení poroty, kde prý zasedly "osoby vítězi velmi blízké". Na otázku Novinek, koho konkrétně tím myslí, architekt Martin Roubík odpověděl: "Paní Jiřičná, která byla partnerkou vítěze (Jana Kaplického pozn. red.), nebo pan Bílek, který dělá rekonstrukci Klementina, i paní Zaha Hadid."

Navíc Kaplický porušil podmínku umístění skladiště národních konzervačních fondů do nadzemní části budovy.

Čtěte také: Architekti: o knihovně rozhodovali lidé velmi blízcí Kaplickému

Generální ředitel Národní galerie Milan Knížák na jaře rozproudil debatu o umístění knihovny. "Projekt Kaplického se mi osobně líbí, ale zamlouvaly se mi i jiné návrhy. Nicméně umístění na Letenské pláni by bylo nešťastné. Je to jediná nezastavěná plocha v Praze a vzhledem k tomu, že poblíž je panorama Hradčan, tak by to asi nebylo to nejlepší řešení. Kdyby podobná stavba stála jinde, mimo historické centrum, stala by se zcela jistě atrakcí," řekl začátkem března.

Následovaly desítky dalších článků odborníků i politiků, kteří uváděli argumenty pro Letnou i proti Letné. 

Vizualizace interiéru. Foto: FUTURE SYSTEMS/Jan Kaplický

V dubnu se premiér Mirek Topolánek setkal s Janem Kaplickým a o návrhu stavby se nevyjadřoval příliš nadšeně. Zmínil hlavně, že neví, zda na to Česká republika vůbec bude mít peníze.

Čtěte také: Topolánek se obává ceny za Národní knihovnu

V květnu pak vstoupil do sporu prezident Václav Klaus a všemi médii proběhla jeho slavná věta: "Podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína jsem ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě na Letné byla."

Čtěte také: Klaus by stavbě Národní knihovny zabránil vlastním tělem

Začátkem října přišla další rána. Proti nové knihovně na Letné se postavili zastupitelé z pražské ODS, byli ji ochotni tolerovat jen dál od centra. Předseda zastupitelského klubu ODS Pavel Žďárský řekl, že udělá vše pro to, aby stavba na Letné nestála. 

Vizualizace Národní knihovny na Letné. Foto: FUTURE SYSTEMS/Jan Kaplický

Ředitel Národní knihovny Vlastinil Ježek řekl, že návrh architekta Jana Kaplického by bylo možné upravit. 

Čtěte také: Nová knihovna pravděpodobně na Letné nebude

Pražský primátor Pavel Bém uvedl, že nová knihovna je ve vztahu k pražské památkové rezervaci nekonečně neohleduplná a nerespektuje územní plán. Architekt Jan Kaplický připustil, že knihovna v Praze být nemusí a dodal, že to vyvolá nedůvěru k architektonickým soutěžím v ČR.

Vizualizace Národní knihovny na Letné. Foto: FUTURE SYSTEMS/Jan Kaplický

Poté se ukázalo, že knihovna na Letné nemůže být už proto, že stavba se "rozrostla" i na pozemky, které nebyly pro její umístění schváleny. Pražští radní dodali, že by knihovnu chtěli na Strahově. Pražský primátor Pavel Bém se 18. října sešel ve studiu TV Nova s architektem Janem Kaplickým. Oba muži ve studiu zklidnili emoce, které debatu provázely.

Čtěte také: Bém s Kaplickým v debatě zklidnili emoce kolem chobotnice

O týden později byl na schůzce primátora Pavla Béma (ODS) a ředitele NK Vlastimila Ježka ustaven tým, který se bude zabývat umístěním a podobou knihovny. V týmu je mimo jiné primátor Bém, ředitel NK Ježek i archtekt Kaplický.

Podle Béma musí nyní dostat slovo odborníci, a je nezbytné, aby do procesu vstoupili i právníci. "Byla ustavena komise architektonická, památkářská a právnická," uvedl Bém.

Čtěte také: Bém a Ježek se shodli na komisích, které posoudí knihovnu