Hlavní obsah

Europoslanci zpochybnili rozšíření Unie

Jedny z nejvýrazněji veřejně vyslovených pochyb nad dalším rozšiřováním Evropské unie odráží usnesení, které ve čtvrtek přijal Evropský parlament v poměru 397 ku 95 hlasům.

Europoslanci zpochybnili rozšíření Unie

"Je třeba přesně definovat schopnost přijmout nové členy," vysvětlil šéf zahraničního výboru Elmar Brok.

Europoslanci, donedávna velcí zastánci rozšiřování, požadují od Evropské komise a členských států, aby do konce roku přesněji určily politické, finanční a zeměpisné meze schopnosti EU přijmout další zájemce do svých řad.

Postoj EP k strategii dalšího rozšiřování EU se odvolává i na pat, do nějž se EU dostala nepřijetím euroústavy: platná smlouva z Nice počítá s Unií o nejvýše 27 členech, což se stane přijetím Bulharska a Rumunska napřesrok či o rok později. Přihlédnout je podle Broka třeba i k obavám veřejnosti z překotného rozšiřování, které prý přimělo Francouze a Nizozemce k odmítnutí euroústavy. Francouzi se podle nedávného průzkumu (49 procent ) domnívají, že předloňské rozšíření Unie o deset nových zemí bylo špatným krokem. Opačný názor mělo 47 procent. Záporně hodnotí rozšíření především stoupenci pravice, starší lidé, méně vzdělaní a venkované.

Kdo chce do Unie

  • Bulharsko a Rumunsko by se měly stát členy k 1. 1. 2007, jejich přijetí se však může ještě o rok posunout.
  • Rozhovory o vstupu do EU loni v říjnu začaly s Chorvatskem a Tureckem, další kandidát, Makedonie, na termín jednání čeká.
  • Albánie, Srbsko a Černá Hora a Bosna a Hercegovina dostaly vágnější příslib "evropské perspektivy".
  • O členství v EU usiluje také Ukrajina, časem se mohou přihlásit Moldavsko, Bělorusko, Gruzie a další země.

(DPA)

Europarlament včera načrtl možnost, že kandidáti by mohli být připraveni, nikoliv však Unie. V takovém případě EP nevyloučil "třetí cestu" mezi členstvím a sousedskými vztahy v podobě "užších vícestranných vztahů". Mezistupeň by měl být přechodný.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků