EK doufala, že středeční summit EU-USA ve Vídni naznačí konkrétní kroky k řešení otázky víz, která se týká i ČR,  ale nestalo se tak. Problém byl v desetistránkovém komuniké zmíněn jen v jediném odstavci s tím, že by tato asymetrie měla být odstraněna, ale nebylo naznačeno, kdy a jak. [celá zpráva] Ve čtvrtek americký prezident Bush v Maďarsku opět obhajoval vízovou politiku vůči novým zemím EU a žádal pochopení pro postoj USA. [celá zpráva]

Na jednání zahraničního výboru Evropského parlamentu komisařka vyjádřila naději, že se situace bude kladně vyvíjet. "Jinak budeme muset směřovat k určité reciprocitě," řekla bývalá rakouská ministryně zahraničí bez upřesnění, jaká opatření a kdy by mohla být přijata.

Ve své předchozí zprávě v lednu přitom EK usoudila, že zatím není potřeba přijímat odvetné kroky proti třem zemím, které požadují víza od některých občanů EU. Kromě USA se jedná o Kanadu a Austrálii.  EU má do poloviny července vypracovat zprávu, ve které by mohla navrhnout reciproční opatření proti USA. Pro přijetí zprávy bude potřebná kvalifikovaná většina 25 členských států.