"Komise sestavila návrh rozpočtu na příští rok, v němž je stanoveno, že platby plynoucí z ČR do pokladny EU budou nižší, než se počítalo na summitu v Kodani. To znamená, že čisté finanční toky z evropského rozpočtu budou o 100 miliónu eur vyšší, než se předpokládalo," uvedla komisařka. "To ukazuje, že vaše vláda při jednání dosáhla pozitivního výsledku," dodala.

Špidlův plán pro přijetí eura

Podle dosavadních informací z ministerstva financí mělo Česko v roce 2004 z unie dostat 24,8 miliardy korun a naopak do evropské pokladny přispět 19,3 miliardy. Na vstupu tak země měla vydělat zhruba 5,5 miliardy. Špidla ve čtvrtek také komisařku informoval, že Česko plánuje přijmout společnou evropskou měnu v letech 2009 až 2010. [celá zpráva] "Považuji za realistický plán říci, že za čtyři až pět let po vstupu do Evropské unie by se uvažovalo o vstupu do měnové unie," reagovala Schreyerová.

Limit pro přijetí eura by mohl být splněn v roce 2008

Reformu veřejných financí, kterou chystá vládní koalice a bez níž by ČR mohla mít s přijetím eura problémy, označila za ctižádostivý program. Vláda plánuje, že prostřednictvím rozpočtové reformy uspoří během tří let 200 miliard korun ve výdajích a dalších 70 miliard korun získá do státní pokladny z vyšších daní. To by mělo zaručit splnění vládního cíle snížit deficit veřejných financí v roce 2006 pod čtyři procenta hrubého domácího produktu. Tříprocentní limit deficitu veřejných financí, tedy podmínku pro přijetí jednotné měny euro, by měla být ČR schopná splnit v roce 2008.