Zprávu o zajištění administrativní kapacity pro využívání fondů EU předloží v pondělí vládě k projednání ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. Experti vládní koalice se ale v současné době snaží nalézt možnosti, jak ušetřit výdaje státního rozpočtu a zvýšit jeho příjmy.

Na začátku května se proto na jednání o reformě veřejných financí na zámku v Kolodějích mimo jiné shodli, že počet státních zaměstnanců se zvyšovat nebude. Jejich usnesení musí ještě schválit vláda. Přijetí téměř 1340 nových úředníků by znamenalo zatížení státního rozpočtu v roce 2003 a 2004 o více než miliardu korun. Z toho téměř 200 miliónů korun představují mzdové náklady, které by ze státní kasy plynuly v příštím roce.

"Navrhujeme, aby se ministerstva pokusila vyčlenit místa z vlastních zdrojů," řekl ČTK mluvčí MMR Petr Dimun s tím, že by se tak dala ušetřit až polovina mzdových nákladů. Ty by se jinak v roce 2004 vyšplhaly na více než 530 miliónů korun. Čerpání peněz z fondů EU by nepřijetím nových lidí nebo nevyčleněním pracovníků v rámci ministerstev, mohlo být ohroženo, domnívá se Dimun. Argumentuje například tím, že do EU budeme automaticky platit, o peníze z jejích fondů se ale musíme umět přihlásit. Jen ministerstvo pro místní rozvoj může podle Dimuna z EU dostat několik desítek miliard korun ročně. Celkem by ČR mohla od roku 2004 do roku 2006 z EU získat zhruba 2,3 miliardy eur (asi 72 miliard korun).