"Hovořili jsme o výhradách, které má česká vláda k původnímu britskému návrhu," řekl Paroubek Právu. "Blair mi slíbil, že všechny věci bude zvažovat a definitivní návrh podá ve středu," dodal premiér.

Česko má stejně jako ostatní unijní nováčci výhrady k rozpočtovým škrtům v regionální politice. Londýn totiž minulý týden prohlásil, že počítá s výdaji o 20 miliard eur nižšími, než co bylo navrhováno Lucemburskem v červnu. Z toho by se mělo 14 miliard ušetřit právě na pomoci pro chudší země a regiony, tedy hlavně na unijních nováčcích. Návrh však řada zemí odmítla, proto Londýn ve středu zveřejní nový.

"Rádi bychom získali větší objem prostředků na kohezní politiku a rozvolnění pravidel na čerpání těchto prostředků," podotkl v pondělí na adresu nového návrhu Paroubek.

Kompromis ne za každou cenu

Dohoda o finanční perspektivě by se měla uzavřít na bruselském summitu pětadvacítky 15. až 16. prosince, mnozí však očekávají, že se unijní lídři nedohodnou.

K šancím na dohodu se včera vyjadřoval velmi opatrně i šéf britské diplomacie Jack Straw. Zdůraznil, že Británie by zajisté dala přednost dohodě před nedohodou, ale nebude se snažit dosáhnout kompromisu za každou cenu. "Je to obtížné jednání a manévrovací prostor je úzký," řekl po setkání ministrů zahraničí EU, kteří se jednání o rozpočtu úplně vyhnuli, ačkoli toto sporné a naléhavé téma bylo napsáno na programu schůze jako první.

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda ale neztrácí optimismus. "Věřím v dohodu a myslím si, že je dost reálné, že dohoda bude," řekl v pondělí po bruselské schůzce.

Podle nejmenovaného diplomata, kterého citovala agentura ČTK, může dohoda vzniknout i na poslední chvíli. "Britové jasně spoléhají na časový tlak v závěru pátečního summitu, podobně, jako tomu bylo mezi ministry zahraničí při startu vstupních rozhovorů s Tureckem," řekl.

Barroso: druhý neúspěch by bylo lajdáctví

Předseda Komise José Barroso v pondělí na Brity opět apeloval s tím, že se musí všichni snažit o dohodu. "Dlužíme našim občanům řešení, které je zároveň ambiciózní i spravedlivé. Neúspěch, jako na červnovém zasedání, není cestou... Neuspět jednou je nešťastné, neuspět dvakrát by bylo lajdáctví," prohlásil.

Blair chce ještě před bruselským summitem telefonicky hovořit i s dalšími unijními kolegy, mezi nimi i se slovenským premiérem Mikulášem Dzurindou. Paroubek nevyloučil, že s britským premiérem bude mluvit ještě jednou.

Gyurcsány hrozí vetem

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány v pondělí v parlamentu pohrozil, že Budapešť bude vetovat hlasování o rozpočtu, který nebude vyhovovat zájmům země.

"Mým cílem je, aby bylo Maďarsko na jednom z prvních tří míst (v rámci EU) v objemu poskytnuté podpory na jednoho obyvatele," prohlásil Gyurcsány. "Nestačí mluvit o sociální Evropě, ale musí se v tomto ohledu i něco udělat," dodal.

ODS kritizovala evropskou politiku vlády

Podle pondělního usnesení výkonné rady ODS jednání okolo rozpočtu EU ukazují, že vlády ČSSD, "které slibovaly penězovod z Bruselu a oháněly se evropskou solidaritou, opět klamaly občany a voliče".

Přerozdělování bruselských peněz nemůže být podle ODS výhradním zdrojem prosperity a růstu, jak naznačuje vláda. "Zdravá ekonomika stojí pouze na zdravé domácí hospodářské politice a finanční pomoc z EU může hrát jen doplňkovou či pomocnou roli," citoval z usnesení ODS na tiskové konferenci místopředseda Ivan Langer. Navyšování rozpočtu Unie podle ODS není v zájmu Česka.