Právu to v úterý sdělila mluvčí zastoupení Evropské komise (EK) v Praze Catherine Susteková. Podle mluvčí EK Any-Pauly Laissyové však Brusel bude čekat až na konečný verdikt českých orgánů, než se rozhodne žádat o případné vrácení peněz.

"Napřed se to musí vyšetřit, musí se přesně zjistit, o kolik peněz šlo a jaké byly důvody," uvedla. Ředitel odboru vnějších vztahů ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Radek Holý řekl Právu, že peníze byly prostředky z fondů Phare určené na podporu malého a středního podnikání. Nepotvrdil však informaci některých médií, že je Evropská unie poskytla Česku na zcela konkrétní a účelově vázané projekty.

EK vymáhá prostředky, které poskytla členským státům, pokud dojde k jejich zpronevěře, případně jsou-li vynaloženy nesprávně. Podle toho posuzuje také velikost sumy, která se má vracet.

V krajním případě by mohla pozastavit vyplácení prostředků na projekty v zemi, kde by chyběly záruky, že budou správně použity; to zatím Praze ale nehrozí. "Fakt, že případ odhalily české orgány, zatím spíše hraje ve prospěch ČR," řekl v úterý ČTK nejmenovaný zdroj EK.

Klíčová akcie se zatím hledá marně

Šest mužů a dvě ženy čelí jako organizovaná skupina obviněním z podvodu a praní špinavých peněz, za což jim hrozí až 12 let vězení. Jsou podezřelí z toho, že se chtěli přes Nadaci pro rozvoj regionů obohatit o 229 miliónů korun, které v ní zbyly z celkem 317 miliónů korun.

Sumu 317 miliónů EU od roku 1994 poskytla nadaci na projekty rozvoje podnikání v Česku. Z likvidačního zůstatku nadace se prý snažili odstranit nejdřív 144 a pak 85 miliónů korun.

Podle státního zástupce Borise Havla zbývá policistům dohledat sice už jen 27 miliónů, ale ani 144 miliónů zajištěných na účtu u J&T Banky není dosud zcela v bezpečí.

Policisté totiž nemohou nikde najít klíčovou akcii, jejíž držitel je oprávněn s milióny z EU nakládat. "Obvinění říkají, že akcii nemají a že o ní nevědí," uvedl včera Havel. "Dokud akcii nemáme, trvá důvod vazby," konstatoval Havel.