Mezi klasické štědrovečerní zvyky patří rozkrojení jablka. Jablko se rozkrojí na tolik kousků, kolik osob je na Štědrý den pospolu a každý jeden dostane a sní. Dělá se to proto, kdyby někdo v příštím roce ve světě zabloudil, aby zase našel cestu zpátky.  Jablko se také rozkrojí napolovic a podle toho, jaká je hvězdička jadérek, takové bude i vaše zdraví. Je-li celá, pak se budete po celý rok těšit pevnému zdraví. Pokud má hvězdice tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní nebo zemře.

Lití olova

Nad plamenem se rozžhaví kousek olova až k bodu tání. Připraví se nádoba s vodou, kovový lavor. Tekoucí olovo se do ní opatrně, ale naráz vlije. Vznikne abstraktní odlitek  abstraktních. Podle tvaru se usuzuje, co koho čeká. Olovo má nízký bod tán, ale buďte opatrní.

Střevíc

Svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Obrátí-li se špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou.

Půst

Na Štědrý den se zachovává až do večera půst. Dětem, které se nemohou dočkat se slibuje, že vydrží-li nejíst, uvidí zlaté prasátko. Ke společné večeři se zasedá, když vyjde první hvězda.

Stíny

Když se rozsvítí, dívají se všichni po stěnách. Čí stín nemá hlavu, ten do roka zemře.

Šupiny

Pod talíře se štědrovečerní večeří se dává několik kapřích šupin, které mají přinést všem po celý rok dostatek peněz.

Vizovické pečivo

Pečou se vánoční svícny, drobné dárečky, ozdoby na stromek a různé figurky.

U Štědrovečerní večeře

  • pod talíř se schová zlatý penízek
  • pro náhodného příchozího se chystá o jeden talíř navíc
  • šupinky z kapra pro štěstí, aby se vás držely peníze
  • od slavnostní večeře se nesmí vstát, ani kdyby někdo bušil na dveře. Ten, kdo vstane, do roka zemře