"Je jasné, že trh s internetovou hudbou skrývá obrovský potenciál, který musí být využit," řekl komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy. Současný systém národních licencí na autorská práva je podle něj těžkopádný, příliš drahý a neslouží ani zájemcům o hudbu, ani nositelům práv.

Již v červenci EK uvedla, že internetoví poskytovatelé hudby musejí zaplatit až 475 tisíc eur (přes 14 miliónů korun), aby získali licenci k jedné písni ve všech 25 členských státech EU. Aby na takové písni vydělali, musí si ji stáhnout aspoň 4,75 miliónu lidí.

Současný evropský model licencí na autorská práva tak podle McCreevyho patří spíše do 19. než do 21. století, protože nerespektuje nástup internetu. Toto globální médium nezná hranice a místní licence tak podle něj pomalu přestávají mít smysl.

Nápad zavést v EU jednotnou licenci k hudebním autorským právům chce EK doporučit nejen členským vládám, ale i dalším subjektům, kteří jsou do systému přidělování autorských práv zapojeni. Nová pravidla by se měla týkat různých internetových služeb od publikování na internetu až po stahování hudby.

V Evropské unii je nyní asi 300 internetových poskytovatelů hudby, včetně předních iTunes od Apple, MSN, Yahoo nebo AOL. Jejich tržby loni činily 27 miliónů eur (přes 800 miliónů korun), zatímco v USA byly téměř osmkrát vyšší.

Celosvětový trh s digitální hudbou loni představoval přes 260 miliónů eur (téměř osm miliard Kč) a letos by se měl zdvojnásobit. Do pěti let by pak prodej písní přes internet mohl tvořit čtvrtinu všech příjmů nahrávacích společností.