"Cizinci se všeho nejvíce zajímají o české filmy. Až na výjimky chtějí vidět právě snímky z naší produkce," svěřila se svými zkušenostmi z pokladny Markéta Hritzová.

"Jedinou výjimkou mezi cizinci jsou Rusové, kteří chtějí téměř výhradně na filmy ruské," dodala. Zatímco u pokladen v Thermalu a jeho okolí dominují tuzemští zájemci o filmové projekce, v pokladnách v Grandhotelu Pupp v lázeňské zóně chodí pro lístky stejný počet zahraničních a tuzemských milovníků filmu. "Poměr cizinců a tuzemců je tak půl na půl," uvedl pokladní v Grandhotelu Pupp.

"Spíše, než by měli festivalové karty, si vstupenky nakupují za peníze. Jsou přitom velmi překvapení, jak jsou lístky levné. Pochvalují si to," popsala Hritzová s tím, že s cizinci nejsou prakticky žádné problémy.

Rusové se občas diví

"Občas není jednoduché ruským zákazníkům vysvětlit, že už nejsou vstupenky na ruské filmy. Podivují se, že když jsou Rusové a žijí tady, tak na ně lístky na ruský film nezbyly," konstatovala pokladní, podle které cizinci mající zájem o filmové projekce nejsou až na výjimky lázeňští hosté.

"Jedná se většinou o zahraniční návštěvníky, kteří přijeli přímo na festival," dodala. V kasách v Thermalu a okolo něj připadá v průměru na dvacet tuzemců pouze jeden cizinec. "Přicházejí hlavně Angličané a Rusové. Hodně málo je Němců," uvedla pokladní před Thermalem Jana Simonová.

"Naprostá většina hovoří anglicky, takže není žádný problém," potvrdil její kolega z vedlejší budky s pokladnou Antonín Srp. "U nás chodí většina cizinců pořizovat vstupenky na festivalové pasy," uvedla Anna Balíčková z hlavní kasy v Thermalu.

"Rusové chtějí vidět ruské filmy a Američané americké filmy. Hledají svůj jazyk. Ostatní národy se zajímají o filmy napříč programem, například Italové nebo Poláci," popisovala své zkušenosti.

Prodáno téměř 60 tisíc lístků

Podle mluvčí festivalu Uljany Donátové nelze zjistit z akreditací, kolik je mezi nimi vydáno cizincům. "Nežádáme při akreditaci žádné osobní údaje tohoto typu, z kterých by to vyplynulo," vysvětlila s tím, že takovou statistiku vedou pouze u novinářů, kterých je celkem 456, z toho zhruba dvě stovky zahraničních.

Celkem bylo vydáno 7223 akreditací, z čehož bylo 5663 festivalových pasů. Vydáno bylo celkem téměř 60 tisíc vstupenek.