Pokud nevíte, můžete se jít podívat do kina na snímek Láska všechno překoná (Enduring Love, 2004) Rogera Mitchella natočený podle románu známého britského literáta Iana McEvana.

Joe a Claire představují slibný pár, který si takhle vyjel na piknik. Když se objeví balón s dítětem, vstane a přiskočí starému muži dole na pomoc, stejně jako další náhodní kolemjedoucí. Zavěsí se na lana a vypadá to, že kluka i s balónovým košem stáhnou k zemi. Ovšem v poslední chvíli se zvedne mohutný vítr a balón vyletí k nebi i s visícími zachránci. Tři z nich se včas pustí a seskočí, ten poslední vylétne na provaze až k oblakům, a když už se nedovede udržet, zabije se pádem o zem.

Od té chvíle už v tomto obrazově svěžím a dobře prokombinovaném snímku nic není jako dřív. Joe zažívá po návratu pochybnosti. Třeba by dokázali zkrotit vznášející se balón, kdyby se ani jeden z nich nepustil? A kdo se pustil první? Jenže nepronásledují jej jenom výčitky svědomí, ale navíc ještě jeden z nepovedených zachránců zarostlý podivín Jed, který je navíc náboženský horlivec. Postavou připomíná odrbaného mystika i prosťáčka božího, který má oči světce, ale ruce - jak se později ukáže - ruce magora. Obtěžuje jej, domáhá se jeho pozornosti a přiznání se k jejich vzájemné "Bohem požehnané" lásce. Kvůli tomu dovede prosedět třeba celé dny před Joeovými okny. Taková je to (homosexuální) láska. Jenže Joea, který sám vede na univerzitě chytré přednášky o smyslu života a lásky, všechno tohle vyvede z rovnováhy. Stejně tak Claire se nedovede vyrovnávat s proměnami jejího muže a postupně se mu odcizuje.

S dobře napsanými postavami si tu pohrává láska, ať už ta partnerská, pochybující, sebestředná, či láska šílence, která je paradoxně vytrvalá, stálá, sebeobětující se. Anebo se tu jen teoretizuje, jestli láska není jen biologie, totiž past na člověka, aby jej příroda donutila souložit. Ostatně každému dle libosti. Nakonec ale jedině láska dovede člověka ochránit před jeho selháními, výčitkami a pocity viny.

Film hezky kombinuje tuhle hru na vinu, trest i odpuštění, ale zároveň přináší i některé silné momenty. Třeba dovede natočit vítr, který zvedne balón. Krásný je i zvrat, který nastane, jakmile Jed zaútočí na Claire a stojí před postrašeným Joem.

Tak, až budete sedět na louce za Varami nebo v parku u lázeňského domu, dávejte pozor na létající balóny. Mohou vás také unést tam, kde byste si nikdy nepřáli přistát. Anebo vás hodit do trpké zkoušky nějaké vaší zamilovanosti, která také nemusí dobře dopadnout.