Hořká groteska se odvíjí v rychlém tempu lidové veselice. Vesnický boháč vdává dceru, ženicha uplatí luxusním vozidlem a všechny ostatní se snaží ovládat a manipulovat s nimi pomocí peněz a bohatství. Ovšem postupně se začne do vlastní cynické hry zaplétat, jak se mu do cesty jeho plánu staví různé překážky.

Gangster požaduje okamžitě doplatek za svatební dar, jenž mu prodal, jeho starý otec dostane infarkt a musí se "uklidit", aby nezkazil svatbu. Zjistí se, že dcera má na svatbě milence. Všichni se opíjejí a propadají apatii či hysterii prodlužující se veselice. V takovém prostředí boháč může velmi snadno o všechno během jediné noci přijít stejně rychle, jako se po společenském převratu domohl bohatství.

Film svým názvem odkazuje na Wyspianského historické drama z 19. století Veselka (Wesele), v němž se během jedné slavnosti představuje polská společnost na prahu národního obrození. Ve Svatbě přelomu 20. a 21. století ovládá celé společenství chamtivost, závist a postsocialistické syndromy. Za peníze si tady lze koupit leccos, lidi jsou dezorientovaní, nechápou, jak rychle došlo k přeskupení obrovských majetků, ani nerozumějí tomu, jak se v nové situaci chovat.

Samozřejmě se tady strašně chlastá, zpívá, pronášejí se sebezpytující a naříkající řeči všech těch malých bídných středoevropských postav. Králem večera se tu nakonec může stát i chudák, který nic nemá, ale nejvíc toho vypije, stejně jako nejedna osamělá žena se nechá napálit v koutku za závěsem od prachatého kořena.

Autor filmu Wojtek Smarzowski natáčel předtím televizní klipy, podílí se na režii televizního seriálu Na Wspólné ulici (Na Wspólnej). Má za sebou i hraný debut MałŸowina (Lastura, 1998), jeho Svatba je silným kandidátem v soutěži Na východ od západu.