Také zde naleznete filmy, které vzbudily v minulé sezóně mimořádnou pozornost laické i odborné veřejnosti v zahraničí. Mezi nimi i snímky, které byly zakoupeny do české distribuce a budou do našich kin uvedeny až po karlovarském festivalu.

Letos můžete vidět 8 filmů z Cannes (včetně vítězného filmu Dítě), 7 z Berlinale (včetně vítězného filmu Carmen z Khayelitshi) a stejný počet snímků z Benátek či Toronta. Celkem je v sekci představeno 42 filmů.

3-Iron (Bin - Jip)
Režie: Kim Ki-duk Korea, Japonsko, 2004, 89 min
Věhlasný korejský filmař Kim Ki-duk navazuje ve snímku Bin-jip (oceněném mj. na MFF v Benátkách) na svou Samaritánku. V působivé meditaci nad zvláštní povahou zla, se setkávají mladý motorkář, přespávající v cizích bytech, a týraná manželka bohatého muže. Jejich únik se mění v křehký milostný vztah, který se však nutně střetne s krutou realitou.

Abys na mne nezapomněl (Para que no me olvides)
Režie: Patricia Ferreirová Španělsko, 2004, 106 min
Mateo věří, že naši milovaní nikdy z našeho života úplně nezmizí, že jsou neustále mezi námi. I jeho vnuk s ním sdílí názor, že minulost je nutné chránit před pádícím časem... V roli Matea Fernando Fernán Gómez, známý např. z trilogie Carlose Saury ?Anna vlci?, kde ztělesnil jednoho z bratrů.

Ano (Yes)
Režie: Sally Potterová Velká Británie, 2004, 100 min
Ona je vdaná americká vědkyně, on libanonský imigrant. Příběh jejich milostné vášně naplňuje touha zrušit civilizační, kulturní i politické bariéry, které rozdělují svět i je dva.

Bitva na nebi (Batalla en el cielo)
Režie: Carlos Reygadas Mexiko, Belgie, Francie, Německo, 2005, 98 min
Marcos a jeho žena unesou malé dítě kvůli výkupnému, ale děcko nečekaně zemře a Marcose trápí výčitky svědomí. Svěří se dceři svého šéfa Aně, která mu jako útěchu nabídne sex. Film mladého mexického tvůrce, pozvaný letos do soutěže v Cannes, vzbudil velký rozruch velice otevřenými scénami tělesnosti a sexuálních aktů.

Bratři (Brdre)
Režie: Susanne Bierová Dánsko, 2004, 110 min
Michael, který má na rozdíl od svého bratra Jannika všechno ? zaměstnání, krásnou ženu i dvě děti ?, odjíždí jako voják z povolání na misi do Afghánistánu. Vzdálená válka se tak přenese do každodenního života jeho rodiny a stane se zatěžkávací zkouškou pro všechny.

Café Lumiere (Kohi jikou)
Režie: Hou Hsiao-hsien Japonsko, Taiwan, 2004, 104 min
Při pátrání po stopách hudební legendy se Yoko, která žije v Tokiu a je autorkou na volné noze, seznámí s majitelem malého antikvariátu. Mají k sobě velmi blízko, ale dívka je v situaci, kdy se musí rozhodnout, jak naloží nejen se svým životem.

Carmen z Khayelitshi (U-Carmen eKhayelitsha)
Režie: Mark Dornford-May Jihoafrická republika, 2004, 120 min
Pozoruhodně zfilmovaná Bizetova opera Carmen ?po africku? prokazuje bezprostřední inspiraci černošským prostředím na jihoafrickém sídlišti, kde se i natáčela. Vášnivé drama hrdé hrdinky, přeneseno do současnosti a na jiný kontinent, ztratilo patos a zcivilnělo. A navíc dokumentuje svéráznou kulturu lokálního etnika.

Člověk bez osudu (Sorstalanság)
Režie: Lajos Koltai Maďarsko, Německo, Velká Británie, 2003-2005, 140 min
Citlivé a neobvykle pojaté vyprávění židovského chlapce, který se postupně propadá soukolím nacistické vyhlazovací mašinérie, staví na kontrastu děsivosti života v táborech a nezúčastněným, zdánlivě racionálně odtažitým vyprávěním dospívajícího teenagera.

Dítě (L´ enfant)
Režie: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne Belgie, Francie, 2005, 95 min

Donáška (Delivery)
Režie: Nikos Panayotopoulos Řecko, 2004, 100 min
Mladík, který přijel do Athén, rozváží na skútru pizzy a při svém putování velkoměstem naslouchá útržkům osudů těch, kteří sem přišli za štěstím a spadli až na samé dno.

Eros (Eros)
Režie: Wong Kar-wai, Steven Soderbergh, Michelangelo Antonioni Hongkong, Čína, USA, Francie, Itálie, Lucembursko, 2004, 104 min
Three stories paying tribute to the great filmmaker Michelangelo Antonioni and his own tribute to the themes of love, sex and desire.

Faktótum (Factotum)
Režie: Bent Hamer USA, Norsko, 2005, 93 min
Bohorovné sebeironické vyprávění bonvivána, začínajícího spisovatele Henryho Chinaskeho ? alter ega věhlasného undergroundového autora Charlese Bukowského. Psaní prokládá alkoholovými výšinami a pády, spolu se stejně nevyrovnanými sexuálními hrátkami, a prožitý ?materiál? literárně zpracovává.

Gillesova žena (La femme de Gilles)
Režie: Frédéric Fonteyne Belgie, 2004, 103 min
Příběh Gillovy ženy, který Frédéric Fonteyne (Pornografický vztah) natočil podle stejnojmenného románu Madeleine Bourdouxheové, se odehrává ve 30. letech minulého století. Elisa, která čeká třetí dítě, je skvělá matka i milující manželka, přesto se nevyhne bolesti a ponížení.

Hrdina (O Héroi)
Režie: Zézé Gamboa Angola, Portugalsko, Francie, 2004, 97 min
Příběh o válečném invalidovi ? ?hrdinovi? Vitóriovi - vznikl v Angole dva roky po skončení třicetileté občanské války. Dokumentárně laděný hraný snímek zaznamenává ještě několik dalších lidských osudů v hlavním městě válkou zdevastované a traumatizované africké země.

I želvy létají (Lakposhta hâm parvaz mikonand)
Režie: Bahman Ghobadi Írán, Irák, 2004, 98 min
V kurdském utečeneckém táboře na hranicích mezi Tureckem a Íránem všichni s nadějí očekávají příchod Američanů. Partu místních dětí, které si vydělávají sbíráním nevybuchlých nášlapných min, vede třináctiletý Kak, přezdívaný Satelit. Tahle odvrácená tvář války je neméně krutá a bolestná. Film prvního kurdského režiséra v dějinách íránské kinematografie.

Jdi, žij a někým se staň (Va, vis et deviens)
Režie: Radu Mihaileanu Francie, Izrael, Itálie, Belgie, 2005, 146 min

Kavalkáda (Cavalcade)
Režie: Steve Suissa Francie, 2005, 90 min
Populárnímu mladému hudebníkovi Léovi nic nechybí:: má slávu, peníze i štěstí u žen a dobré přátele. Je zvyklý dělat všechno naplno, a k tomu patří rychlá jízda. Jednoho dne ale havaruje, málem zemře a prognóza pro budoucnost je nemilosrdná: čeká ho kolečkové křeslo.Od počátečního zoufalství dospívá Léo k poznání, že i tak stojí za to žít.

Kde je pravda (Where the Truth Lies)
Režie: Atom Egoyan Kanada, Velká Británie, USA, 2005, 107 min

Když moře stoupá (Quand la mer monte)
Režie: Yolande Moreauová, Gilles Porte Belgie, Francie, 2004, 93 min

Králové a královna (Rois et reine)
Režie: Arnaud Desplechin Francie, 2004, 150 min
V ději, odděleném do dvou nezávislých linií, sledujeme citové problémy Nory, zkomplikované ještě nemocí a posléze smrtí jejího otce. Ve druhé linii vystupuje Nořin bývalý manžel Ismael, omylem hospitalizovaný v psychiatrickém ústavu. Rohmerovsky laděný snímek klade v běžných životních situacích zásadní existenciální otázky.

Kung-Fu Mela (Gong fu)
Režie: Stephen Chow Čína, Hongkong, 2004, 99 min
Drobný zlodějíček Sing se snaží prodrat mezi zločineckou elitu a stát se členem nemilosrdného a obávaného gangu, který ovládá celou Šanghaj, ale brzy poznává, že postrádá několik základních předpodkladů, aby se stal skutečným zločincem a zabijákem.

Láska vše překoná (Enduring Love)
Režie: Roger Michell Velká Británie, 2004, 100 min
Náhodné neštěstí, jemuž nemohl zabránit, postaví Joea do těžké psychické situace. Jeho vztah s Claire prodělává krizi, a navíc ho vytrvale pronásleduje podivínský Jed. Daniel Craig, Rhys Infans a Samantha Mortonová v hlavních rolích nejnovějšího filmu Rogera Michella (Nothing Hill).

Luk (Hwal)
Režie: Kim Ki-duk Korea, Japonsko, 2005, 90 min
Téměř magické podobenství o neobyčejném soužití starého muže a dívky na rybářské lodi v otevřeném moři. Poklidný život podobný zasněnému rituálu přeruší náhlý vpád civilizace. Muž, vynikající lučištník, se snaží zvrátit osud a zadržet milovanou schovanku v láskyplném zajetí. Dívka je však zasažena silným citem ke studentovi, který sem připlul z pevniny.

Manderlay (Manderlay)
Režie: Lars von Trier Dánsko, Švédsko, Nizozemsko, Velká Británie, 2005, 139 min
V druhé části plánované "americké" trilogie Lars von Trier znovu uvádí na scénu Grace - hrdinku svého předchozího snímku Dogville. Ta je na staré plantáži jménem Manderlay konfrontována s děsivou krutostí a nespravedlností otroctví. Může zůstat stranou?

Mariini milenci (Maria´s Lovers)
Režie: Andrej Kočalovskij USA, 1984, 103 min

Motocyklové deníky (Diarios de motocicleta)
Režie: Walter Salles USA, Německo, Velká Británie, Argentina, Peru, Francie, Chile, 2004, 128 min
V roce 1952 se dva kamarádi na starém motocyklu vydávají z Argentiny do Venezuely na výlet dlouhý 8000 kilometrů. Mladší z nich je příští kubánský revolucionář Ernesto Che Guevara.

Můj miláček ráže 6,65 (Dear Wendy)
Režie: Thomas Vinterberg Dánsko, Německo, Francie, Velká Británie, 2005, 101 min
Co se stane s životem samotářského Dicka, když mu osudová náhoda místo dětské hračky přihraje do rukou skutečnou střelnou zbraň? Odpověď nabízejí scenárista Lars von Trier a režisér Thomas Vinterberg.

Mys Dobré naděje (Cape of Good Hope)
Režie: Mark Bamford Jihoafrická republika, USA, 2004, 107 min
Film je zaujatým portrétem jihoafrické společnosti po skončení apartheidu a vtipně si hraje s paralelami mezi multirasovou společností lidí a psů v útulku, kde pracují jeho hlavní hrdinové.

Nechoď klepat na dveře (Don´t Come Knocking)
Režie: Wim Wenders Německo, USA, 2005, 122 min
Howard Spence býval hvězdou westernů a dobyvatelem ženských srdcí. Teď už to ale dávno není pravda a Howard doufá, že kajícnou cestou po stopách minulosti naplní svůj prázdný a osamělý život. Herecký koncert Sama Sheparda a Jessiky Langeové.

Nevědomí (Inconscientes)
Režie: Joaquín Oristrell Španělsko, Německo, Portugalsko, Itálie, 2004, 108 min
Barcelona roku 1913. Německo si nechává patentovat extázi, korzet je vytlačen podprsenkou a Sigmund Freud zjistil, že za všechno může sex. Psychiatr Leon Pardo se rozhodne kráčet v jeho šlépějích a jednoho dne opouští bez vysvětlení svou těhotnou ženu Almu...

Nevěsty (Nyfes)
Režie: Pantelis Voulgaris Řecko, 2004, 128 min
Mezi chudými nevěstami, putujícími v roce 1922 z jihu Evropy do Ameriky za svými krajany, je i řecká dívka Niki. Na lodi se potká s americkým fotografem a zdá se, že toto setkání změní její osud.

Noční hlídka (Nochnoi Dozor)
Režie: Timur Bekmambetov Rusko, 2004, 115 min
Jiní, vyvolená kasta bojovníků Světla a Tmy, těží svou magickou sílu z energie obyčejných lidí. Pojí je dohoda, že každé dobro musí být vyváženo zlem. Nad jejím dodržováním bdí inkvizice. Tma sází na kruté pravdy, Světlo pečlivě zvažuje následky svých skutků.

Palindromy (Palindromes)
Režie: Todd Solondz USA, 2004, 100 min
Dvanáctiletá Aviva se chce stát matkou, a protože jí v tom rodiče chtějí zabránit, utíká z domova. Na své cestě se setkává s mnoha bizarními postavami a situacemi.

Poslední dny (Last Days)
Režie: Gus Van Sant USA, 2005, 97 min
Přestože Gus Van Sant se inspiroval životním příběhem Kurta Cobaina, přesahuje jeho vyprávění popis konkrétního osudu. Stává se naléhavou, provokativní výpovědí o vztahu talentovaného jedince k jeho vlastnímu životu, k roli, která mu byla nucena, a svobodě nakládat se sebou podle vlastní vůle

Ráj hned teď (Paradise Now)
Režie: Hany Abu-Assad Francie, Německo, Nizozemsko, Palestina, 2005, 90 min
Další z řady snímků o situaci na Blízkém východě popisuje necelých osmačtyřicet hodin v životě dvou palestinských mladíků určených k sebevražedným atentátům v Tel Avivu. Realistické zachycení situace na palestinském území se vyhýbá jednostrannému moralizování a přináší působivý obraz tragického blízkovýchodního dilematu.

Rána v srdci (Ett Hl i Mitt Hjärta)
Režie: Lukas Moodysson Švédsko, Dánsko, 2004, 98 min
Rickard, který žije se svým nesmělým synem Ericem v bytě na předměstí, natáčí amatérské pornofilmy, v nichž ?hraje? jeho kamarád Geko a dívka Tess. Když se trojice napije, ztrácí jakékoliv zábrany. Nejnovější snímek u nás dobře známého Lukase Moodysoona (Fucking ?m?l (Láska je láska), Tillsammans (Společně), Lilya 4-ever.

Rukojmí (Omiros)
Režie: Constantine Giannaris Řecko, Turecko, 2005, 105 min
Albánský přistěhovalec Elion Senia pochází z Tirany a v Řecku chce jen spravedlnost. V jejím jménu však se zbraní v ruce unese autobus mířící do Soluně a rukojmí hodlá propustit až po přejezdu albánských hranic. Začíná dvacetihodinová jízda plná dramatických událostí.

Sen zimní noci (San zimske noći)
Režie: Goran Paskaljević Srbsko a Černá hora, 2004, 95 min
Společná touha po lásce a rodinném štěstí dává srbskému navrátilci z vězení a bosenské uprchlici s nemocnou dcerou sílu zapomenout na tragické válečné zážitky. Před vlastní minulostí se ale zřejmě utéct nedá... Goran Paskaljević volně navazuje na svůj film Sud prachu (Bure baruta).

Slunce (Solnce)
Režie: Alexander Sokurov Rusko, Itálie, Francie, 2005, 110 min
Aby mohla skončit II. světová válka, musí císař Hirohito učinit dva nejnáročnější kroky ve svém životě: podepsat kapitulaci Japonska a zrušit status panovníkova božství. V tomto meditativním filmu je poprvé nabídnut pohled do císařova privátního světa.

Svěrací kazajka (The Jacket)
Režie: John Maybury    USA, Velká Británie, Německo, 2005, 102 min
Válečný veterán se vrací do rodného Vermontu z války v Zálivu, avšak následkem zranění hlavy trpí ztrátou paměti. Shodou nešťastných náhod se dostává do psychiatrické léčebny, kde je podroben brutálním léčebným metodám. Podaří se mu uniknout?

Tony Takitani (Tony Takitani)
Režie: Džun Ičikawa Japonsko, 2004, 75 min
Křehký emotivní snímek Juna Ichikawy dokazuje, že film i v dnešní době může být svrchovaným uměleckým dílem, zahrnujícím literaturu, výtvarné umění i hudbu. Příběh titulního hrdiny líčí ve zkratce jeho smutné dětství a neméně smutnou dospělost, do níž nečekaně vstoupí krásná Eiko. Dívčina vášeň k módnímu oblečení se však v manželství mění v posedlost?

Umíněné mraky (Tian bian yi duo yun)
Režie: Tsai Ming-Liang Taiwan, Francie, Čína, 2004, 115 min
Shiang-Chyi se vrací do Taipei z Francie a ve městě trpícím nedostatkem vody se znovu setkává s mladíkem, jenž kdysi prodával hodinky. Hsiao-Kang však dnes točí pornografické filmy a dívka se ocitá v podivném světě s podivnými lidmi...