Podle komisařky Benity Ferrerové-Waldnerové se EU dohodla na preventivních opatřeních, na vytváření civilních sil rychlého nasazení pro případ katastrof, na koordinaci s vojenskými složkami a na zesílené konzulární spolupráci. Ujistila také postižené země, že na ně EU nezapomene a splní závazky, které učinila.

"Jsem zcela spokojena," řekla před novináři. EK oznámila, že na konkrétní účely ve prospěch obětí tsunami adresovala 80 miliónů eur ze 100 miliónů (kolem tří miliard korun) vyčleněných začátkem měsíce z těchto důvodů z rozpočtové rezervy EU. Připomněla, že celkem bylo z kasy EU do oblasti již vysláno 103 miliónů eur.

Z 80 miliónů bude 56,5 miliónu určeno na krátkodobou pomoc v Indonésii, na Srí Lance, v Indii, na Maledivách a v Thajsku; dvěma milióny EU přispěje k budování varovných systémů v postižených zemích pro případ zemětřesení a tsunami. Dalších 15 miliónů spotřebuje distribuce pomoci a ostatní peníze zůstanou jako rezerva; potřeby pro jejich využití se vyhodnotí na místě. Ministři se dohodli, že se k naplňování jednotlivých etap akčního plánu vrátí na dubnové schůzi.