Ne všude ale budou ceny vyšší. Například v Brně stojí stejně jako loni, podobné je to i v okolí Českých Budějovic nebo ve Zlíně. Například za dva metry vysokou borovici tu lidé zaplatí asi 300 korun.

Nejdražším stromkem, podle většiny lidí ale také nejhezčím, je jedle. Stojí v průměru 400 až 500 korun. Tento druh stromu nejen lépe vypadá, ale má i další výhody, nepotřebuje zalévat a nezačne opadávat jako třeba smrk.

Dražší stromky budou na severní Moravě

Ceny porostou u stromků na severní Moravě a také na Pardubicku. Prodejci tu zdraží o několik procent, pro stromky musí podle svých slov dojet dál, proto si do ceny připočtou i dražší dopravu. "Jestliže pro ně mám jet 200 kilometrů a zase zpátky, tak se to musí do jejich cen promítnout," řekl prodavač na Třídě Míru. Ceny borovic a smrků v krajském městě začínají přibližně na 100 korunách. Stromky navíc zdraží i kvůli přesunutí do vyšší sazby DPH, které platí od května.

V Moravskoslezském kraji podraží vánoční stromky proti loňsku zhruba o deset procent, což představuje 20 až 50 korun. Zájemci o živý stromek zaplatí letos nejméně 180 korun, luxusnější je přijde i na více než 600 korun. "Důvodem vyšších cen je zvýšení daně z přidané hodnoty a nárůst vstupních nákladů," shodli se zástupci lesních závodů v kraji.

Ceny v Praze sráží konkurence

Levnější než loni budou vánoční stromky v hlavním městě. Stále častěji je totiž doplňkově prodávají hypermarkety, lidé stromeček pořídí současně s velkým nákupem a klasičtí prodejci v centru měst musí s cenami dolů.

"Zatímco loni přišel metrový stromek asi na 150 korun, letos to může být i výrazně méně - 120, ale i 100 korun, řekl Jan Pintíř z firmy Euagroservis - Dvůr Svojšice, která se zabývá agrárním poradenstvím.

Kolik v průměru stojí vánoční stromky (v Kč)
druh cena *
borovice 150
smrk ztepilý 120
smrk stříbrný 250
jedle 450
* ceny se odvíjí od velikosti stromku

Mnoho domácností na živé stromečky rezignovalo a jednorázově investují do umělého stromečku. Zaplatí za něj od 300 až do 1500 korun. Ty dražší jdou na první pohled od živých jen stěží rozeznat.