"Myslím to vážně. Barrot by nám vše měl vysvětlit," vzkázal Schulz Barrosovi. Předseda centristického klubu demokratů a liberálů (ADLE) v Evropském parlamentu Graham Watson již včera požádal, aby Barrot podal demisi nebo aby byl až do nového prošetření kauzy dočasně zbaven funkce.

Barrot byl odsouzen k podmíněnému osmiměsíčnímu trestu koncem 90. let za nesrovnalosti ve financování jeho strany Centrum sociálních demokratů (CDS), jež byla součástí Svazu pro francouzskou demokracii (UDF).

Trest byl v roce 1995 anulován díky amnestii prezidenta Jaquese Chiraka. Podle francouzského práva se na takové osoby hledí, jako by nebyly trestány, a o trestech se nesmí veřejně mluvit nebo psát.

Poslanci nic nevěděli

Poslanci i předseda EK José Barroso se o Barrotově odsouzení dověděli až ve čtvrteční rozpravě v plénu od britského euroskeptického poslance Nigela Farage.

Barroso v neděli vyhlásil, že místopředseda EK Barrot předá EP písemně "všechny informace týkající se jeho osobní situace". V komuniké sdělil, že budou odevzdány okamžitě předsedovi EP Josepu Borrellovi a že Barrot bude parlamentu osobně kdykoli k dispozici.

EK se ujala své pětileté vlády právě dnes, v pondělí 22. listopadu, a to s více než třítýdenním zpožděním.