"V současných vedrech evidujeme zhruba o 15 procent víc výjezdů k lidem s dušností či nevolností," uvedl ředitel Záchranné služby v Brně Josef Mucha.

Pražský soukromý internista doktor Jakub Malý potvrzuje, že nemocným kardiakům a dětem vedra rozhodně nesvědčí. "V době od 11 do 14 hodin by vůbec neměli vycházet ven. V bytech je lepší větrat v noci než přes den," řekl Právu. Dodal, že ve své ordinaci za den ošetří přibližně třicítku většinou starších lidí.

Lidé podceňují příjem tekutin

"Dobrá polovina z nich byla dehydrována, protože málo pila. Z toho se jim udělalo nevolno, bolela je hlava a někteří dostávali i závratě. Ve vedrech je nezbytné pít nejméně tři litry tekutiny denně," řekl Malý. Zvýšený počet kolapsů je podle lékařů dán i tím, že lidé podceňují příjem tekutin a vystavují se přímému slunci, což jejich organismus nemusí vždy zvládnout. Zejména starší lidé by podle lékařů měli dbát na pobyt ve stínu a zvýšený příjem tekutin. Popíjet by se mělo rovnoměrně, během celého dne.

"Vhodné je pít hlavně vodu, protože tu organismus rychle přijímá. Neředěné džusy nejsou příliš vhodné, protože na sebe vážou vodu, aby je organismus rychleji vstřebal, a způsobují lehkou dehydrataci. Vhodné jsou přírodní vody nebo minerálky, ale ty je potřeba střídat," uvedl odborník na zdravou výživu Pavel Skalka.