"Jestliže občan jede na dovolenou a nechce se komerčně připojistit, pak si musí ve své zdravotní pojišťovně vyzvednout potvrzení, které dočasně nahrazuje Evropský průkaz zdravotního pojištění," řekl Právu Jiří Suttner, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Tento průkaz se měl začít vydávat již v červenci, ale má zpoždění a zdravotní pojišťovny ho budou vydávat zřejmě až ve čtvrtém čtvrtletí. Nevydává se zatím v žádné zemi, která v květnu do Evropské unie vstoupila.

"Evropská unie do konce roku 2005 toto potvrzení, které dočasně nahrazuje evropský průkaz, uznává," řekl Suttner. Dodal, že s tímto potvrzením není třeba se nikde přihlašovat a ve všech členských státech je občanovi garantován přímý přístup k poskytovateli zdravotní péče, tedy k lékaři do ambulance i do nemocnice.

Jen péče nutná a neodkladná

S tímto potvrzením, které nahrazuje evropský průkaz, je občanovi ale poskytnuta jen nutná a neodkladná péče, a to v takové šíři, aby se pacient nemusel kvůli ošetření vracet do vlasti dříve, než plánoval.

Nejde tedy o péči, která by byla vyžádána a plánována. K takové musí mít český pojištěnec souhlas své zdravotní pojišťovny. Zatím podle Suttnera jde jen o jednotlivce, kteří o ni požádali, a vesměs se týká péče, která v České republice poskytována není. 

Spoluúčast je velmi vysoká

Když nebude mít český turista cestující do států Evropské unie uzavřeno cestovní pojištění, musí počítat se spoluúčastí, která je ve státech EU běžná, ale u nás není. Platí ji ve stejné výši jako pacient z té země, kde se náš občan nechá ošetřit, a po návratu domů mu ji žádná zdravotní pojišťovna neproplatí. 

Tak například v Německu je to 10 eur za návštěvu lékaře a pak další poplatky za léky i hospitalizaci. Podobně je to i v Rakousku a Chorvatsku, kam se naši jezdí rekreovat nejčastěji.

"Jsou to částky velmi vysoké a musíme s nimi počítat. Proto je lepší vždycky mít uzavřeno cestovní pojištění. Pak veškerá spoluúčast odpadá. Vše je hrazeno z cestovního pojištění," říká Suttner.

Raději bez starostí

Zdravotní pojišťovny doporučují všem cestovatelům do států EU, ale i jinam cestovní pojištění uzavřít. Že je nutné, by mohli potvrdit řidiči a účastníci vážných dopravních nehod, ke kterým každoročně dochází zejména o letních dovolených.

"Pokud nemáme cestovní pojištění, tak hradíme například repatriaci zraněného, to znamená jeho návrat ze zahraničí do České republiky, který může vyjít sanitkou na 60 tisíc a leteckým speciálem až na 300 tisíc korun.

Když se k tomu připočtou ještě spoluúčast, náklady na léky, zdravotnické služby či výkony, které musí jednotlivec zaplatit, jsou to obrovské částky, které v nejednom případě mohou ekonomicky zruinovat cestovatele. Proto je vždycky lepší za pár korun mít cestovní pojištění," říká Suttner. Pak všechny starosti odpadají.

V jaké výši jsou náklady v jednotlivých zemích
země jakou část z celkových nákladů pacient zaplatí
Belgie 25-40% za lékaře a zubaře, 25% za léky, max. 9,3 eur, 12 eur za den v nemocnici 12 eur.
Dánsko 100 % za zubaře, u akutních případů 35 až 60 %, za léky 15 až 100 % 
Francie 30 % nákladů za lékařské ošetření, 20 % nákladů za nemocniční péči nebo 10,6 eur za den na lůžku, 65 % nákladů za léky s modrou etiketou,
Itálie 36 eur za lékařské ošetření, 100% za léky
Kypr 1 kyperskou libru za návštěvu u lékaře nebo stomatologa
Maďarsko stomatologická péče podle druhu ošetření v ordinaci, 0 až 100 % za léky podle konkrétního typu
Německo 10 eur za návštěvu lékaře nebo zubaře, 10 % z ceny léku, min. 5 eur, max. 10 eur, 4 nebo 4,5 nebo 5 eur za léky podle velikosti balení, 9 eur za den v nemocnici
Nizozemsko zubaře si pacient většinou hradí sám, hrazení léků je individuální podle typu, v nemocnici se hradí příplatek za nadstandard
Portugalsko 1,5 až 5 eur za lékařské ošetření, 20 až 100 % za lék podle druhu
Rakousko 3,6 eur za vystavení nemocenského lístku, 4,25 eur za položku na receptu, 7,7 až 9 eur za den na lůžku v nemocnici
Řecko 25 % z ceny léků
Slovensko 20 slovenských korun za návštěvu u lékaře a zubaře, 20 SKK za recept, 50 SKK za den v nemocnici, nejdéle však 21 dní
Španělsko 40 procent z ceny léku, náklady na ošetření u zubního lékaře ve většině případů hradí pacient sám ze svého
Švýcarsko 25 švýcarských franků u dítěte do osmnácti let za den v nemocnici, 70 švýc. franků u dospělých
Velká Británie 80 % maximálně 348 liber za stomatologické ošetření, 5,9 libry za lék
Chorvatsko 15 % za speciální zdravotní péči i zubaře, 30 % nákladů na lůžko a stravu při hospitalizaci při akutních onemocněních, 50 % za některé léky
pozn: Irsko, Polsko, Malta: pacientovi po předložení dokladu uhradí částku zdravotní pojišťovna Zdroj: Centrum mezistátních úhrad

Asistenční služba v češtině

"Mnoho našich lidí se ještě v zahraničí nedomluví, protože nemluví cizími jazyky. Zatímco když cestujeme pouze na potvrzení, které nahrazuje evropskou kartu, si péči musíme zajistit v případě nutnosti sami, při cestovním pojištění nám ji zajistí asistenční služba, s níž hovoříme v mateřském jazyce. Je to velká výhoda, kterou už ocenily tisíce cestovatelů," říká Suttner. 

Mimo to je k cestovnímu pojištění možné uzavřít i pojištění úrazu, zavazadel, odpovědnosti za škodu, storna zájezdu atd. Že se to vyplatí, dokazuje příklad českého turisty, který zranil německou občanku, a protože toto pojištění uzavřené neměl, musí jí zaplatit přes 800 tisíc Kč. 

Desítky telefonátů denně

V pražském Centru mezistátních úhrad denně přijímají desítky hovorů od lidí, kteří neměli připojištění a teď potřebují pomoc.

Jak Právu potvrdily jeho pracovnice, jsou to někdy zoufalé hlasy. A i když se snaží jim alespoň radou pomoci, je to někdy velmi obtížné.

Ředitel centra Ladislav Švec tvrdí, že alespoň v prvním roce naší existence v Evropské unii se rozhodně vyplatí uzavřít cestovní pojištění. "Je to větší jistota, že o nás bude postaráno v případě potřeby."

Mrtvice, autohavárie, infarkty

Uvádíme několik případů, které se staly našim turistům v zahraničí. Naštěstí všichni byli připojištěni, a tak peníze byly v plné výši uhrazeny.

:: 56letá žena se zranila při koupání v moři. Zlomila si křížovou kost. Byla hospitalizována a následně převezena do ČR. Náklady činily 67 300 korun.

:: 59letý muž byl na dovolené v zahraničí hospitalizován s mrtvicí. Vyšetřením se zjistil nádor. Domů se dostal leteckým speciálem a náklady činily 237 000 korun.

:: 12letý chlapec po pádu ze skály byl hospitalizován v zahraničí se zlomeninu čéšky. Domů ho přivezla sanitka a náklady byly 60 700 korun.

:: Rodina jela na dovolenou na jih. Došlo k závažné dopravní nehodě. 56letý otec utrpěl těžká zranění hlavy, dutiny hrudní a břišní, byl hospitalizován pět týdnů a následně leteckým speciálem dopraven do České republiky. Jeho desetiletý syn zemřel a dvanáctiletý utrpěl závažné poranění mozku a obličeje. Celkové náklady činily 1 344 000 korun.

:: 66letá žena byla na dovolené v zahraničí hospitalizována s krvácení do mozku, letecká repatriace stála 165 000 korun.

:: 57letý muž dostal na dovolené u moře zánět plic. Sanitka ho přivezla do české nemocnice a náklady činily 57 800 korun.

:: 31letý muž při cestě na dovolenou havaroval, v zahraničí byl hospitalizován a letecký speciál ho přivezl domů. Náklady byly 340 000 korun.

:: 62letý muž utonul v moři v důsledku infarktu myokardu. Převoz tělesných ostatků vyšel na 66 300 korun.