Podle listu nyní uprchlíci začínají své putování v EU v Rakousku, kam je překupníci dovezou. Sami se pokusí přejít hranice do Německa.

Při pokusu jsou ale zadrženi a převezeni do uprchlického tábora v Traiskirchenu. Tam požádají o azyl, často pod jiným jménem. Zatím čekají na to, až dorazí jeden z prostředkovatelů jiného gangu obchodujícího s lidmi.

Pašování cigaret

Novodobí otrokáři si účtují za cestu dále na Západ tisíce eur na osobu. Když mají peníze, mohou si imigranti vybrat destinaci sami. Mezi Indy a Pákistánci je například oblíbená Velká Británie.

Po 1. květnu posílila také cesta přes Středozemní moře. Stovky imigrantů měsíčně se snaží překonat často jen desítky kilometrů vodní plochy. Poté, co dorazí na evropskou pevninu, jsou opět pašováni do Rakouska.

Naši jižní sousedi se v tomto případě často stávají cílovou zemí "ilegálů": ženy končí jako prostitutky, muži jako drogoví dealeři.

Obchod s lidmi doprovází i pašování cigaret. Uprchlíci převážení v automobilech jsou zpravidla zakryti právě krabicemi s kuřivem.

Eurodac funguje

Rozšíření EU s sebou podle Kurieru přineslo dočasné utlumení zájmu na poli obchodu s lidmi. Rakušané své tvrzení mj. dokládají poklesem zájmu Čečenců dostat se do jejich země.

Přičítají to zavedením systému Eurodac. Databanka fungující v celé EU shromažďuje od žadatelů o azyl otisky prstů. Zamezuje tak opakovaným žádostem o pod cizími jmény.