Na některé projekce bylo z předchozího dne vyprodáno už při ranním otevření pokladen, objednávání lístků přes telefonní službu bylo často zablokované pár minut po sedmé hodině ráno. Naděje na zlepšení je však v tomto směru méně než mlhavá.

Stav se po léta nemění

"Řešíme to s radnicí, každý rok se to jakoby posouvá, ale skutečný posun je nepatrný," reaguje na setrvalý stav prezident festivalu Jiří Bartoška. Letos se podle něj začalo snad seriózně uvažovat o rekonstrukci Lázní I, kde by mohly vzniknout tři kinosály pro celkem 900 lidí, ale zatím je to pořád ve hvězdách a také výstavba multiplexu zní jako hudba vzdálené budoucnosti.

"Mám pocit, že každý rok prožívám s městem jakoby volby, kdy volební program slibuje, co lidem dá, a pak z toho nic není. Zřejmě proto, že to nakonec vždycky nějak dopadne, festival proběhne... Politici ve Varech se logicky snaží dělat komunální politiku pro lidi, kteří tady žijí. Ale nechápu jejich vnímání festivalu jako něčeho, co si sem jen přijedou udělat Pražáci: jde přece o velkou mezinárodní kulturní událost," dodává Bartoška.

Opakovat projekce je problém

Jako na každém festivalu, i ve Varech jsou filmy, u nichž je jasné, že vyvolají zájem zcela mimořádný. Nabízí se řešení zahrát je ve více reprízách třeba i na úkor celkového počtu filmů nebo je promítnout dvakrát v největším sále. Letos byl takovým obleženým filmem například vítěz Cannes, americký dokument Fahrenheit 9/11.

I to je však většinou problém. Eva Zaoralová vysvětluje: "Fahrenheit 9/11 jsme získali doslova na poslední chvíli a nebylo možné blokovat dvakrát Velký sál, když jsme nevěděli, jak to dopadne. A pokud jde o více uvedení, právě u velmi žádaných filmů, které mají na festivalu předpremiéru, nám zpravidla distributoři nepovolí víc než jedno, nejvýš dvě představení. Nemají zájem, aby se ,odčerpalo' příliš mnoho diváků na festivalu a snížila se tím návštěva v kinech."

Zdá se tedy, že festivaloví diváci budou dál muset vstávat do front za ranního kuropění, na festival přijet radši s předstihem a počítat s tím, že na ty hodně atraktivní filmy si budou muset počkat do běžných kin.