Křišťálový glóbus převzali z rukou světoznámého režiséra polského původu Romana Polanského, který přijel na poslední den festivalu. [celá zpráva]

"Je to tak nádherné, že bych si přál s cenou utéct tak, jako ten student ve vaší znělce. Ale nedovedl bych běžet tak rychle, proto to nebudu ani zkoušet," prozradil dojetí jeden z tvůrců. Při předávání nebylo vůbec jednoduché rozeznat od sebe režisérská dvojčata.

Za hlavní mužský herecký výkon byl Mezinárodní porotou hraných filmů oceněn Max Riemelt za roli v německém dramatu z elitních nacistických škol Napola režiséra Dennise Gansela. Cenu mu přišla na jeviště předat světová topmodelka Karolina Kurková. Nejlepšími herečkami letošní soutěže se staly společně Karen-Lise Monster za roli Anette v dánském filmu Nechte maličkých a Marta Larralde ze Španělska za svůj výkon ve snímku León a Olvido. Obě ovšem nebyly na vyhlášení přítomné, ocenění pro španělskou herečku proto převzal režisér Xavier Bermúdez od dvou Almodóvarových herců a zároveň hostů festivalu Javiera Cámary a Feleho Martíneze. 

Režisér filmu León a Olvido Bermúdez byl za chvíli přivolán na jeviště znovu, obdržel i Cenu za režii z rukou slavného člena skupiny Monty Python Johna Cleese. Bermúdez poděkoval za poctu, cenu věnoval svému dlouholetému příteli a filmovému kritikovi, od něhož se učil jak psaní scénářů, tak i pití českého piva. Naopak zvláštní cena poroty připadla soutěžnímu filmu Tady Chorvata Zrinka Oresty.

Cena za dokumentární film putovala v kategorii celovečerních snímků do rukou Rusa Pavla Medveděva  za jeho snímek Svatba v tichu. Mezinárodní dokumentární porota přiřkla i dvě Zvláštní uznání, jednak holandskému snímku Dny v podzemí Jisky Rickelsové, tak i českému dokumentu Ničeho nelituji, který natočila Theodora Remundová. Ta poděkovala svým spolupracovníkům, rodině a hlavně lidem, kteří se objevili před kamerou: "Umožnili mi vstoupit do jejich života, bez nich by ten film nebyl takový, jaký je," dodala Remundová.

Diváckou cenu deníku Právo získal německo-mongolský snímek Příběh o uplakaném velbloudovi a předala ji filmová kritička Věra Míšková. [celá zpráva]. Pod filmem jsou podepsaní dva mladí tvůrci Byambasuren Davaa, Luigi Falorni.

Naprázdno naopak vyšel při vyhlašování například islandský filmový režisér a věrný návštěvník karlovarského festivalu Fridrik Thór Fridriksson se svým filmem Niceland i český mladý filmař Marek Najbrt, který soutěžil se svým debutem Mistři.

Samotný galavečer začal po osmé hodině, tak jako úvodní večer 2. července, taneční kreací, při níž se na pódiu opět objevili tři protagonisté z festivalové znělky, batůžkář, frajírek a host V.I.P. Večerem provázel, jak se v minulých letech stalo už pravidlem, moderátor Marek Eben.

"Obyčejně se filmy natáčejí podle skutečných událostí, ale letos se na festivalu děly věci podle skutečných filmů," posteskl si Eben. "Recepční z jednoho hotelu se užasle díval, jak se z ničeho nic ocitl ve filmu Seber prachy a vypadni," narážel speaker na nedávnou loupež z karlovarského Parkhotelu. [celá zpráva]

"Tvůrci by si napříště měli dobře rozmyslet, až budou točit své filmy, a neměli by natáčet takové snímky jako Gripeny jdou k zemi nebo Fontána pro Juru 2," narážel ještě Eben na zálibu Jiřího Bartošky koupat se na veřejných místech. Eben by raději přivítal veselé drama Kam zmizel schodek státního rozpočtu.

Cena pro Polanského

Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzal před stojícím tleskajícím sálem režisér Roman Polanski. "O tomhle festivalu jsem slyšel ještě za dob, kdy jsem na druhé straně hranic studoval film. A snil jsem o tom, že se na něm jednou objevím. Vzal jsem to velkou oklikou, ale nakonec jsem tady," poděkoval Polanski, který připomněl, že základy filmu získal právě v Polsku. Vzápětí slíbil, že ještě rozhodně nehodlá svou filmovou kariéru pověsit na hřebík. "V pondělí začínám natáčet v České republice svůj další film," dodal.

Závěrečného ceremoniálu se zúčastnil i prezident České republiky Václav Klaus s chotí a úřadující ministr kultury Pavel Dostál. Na závěr přišel festivalový prezident Jiří Bartoška, aby prohlásil letošní karlovarskou přehlídku za uzavřenou. "Minulý rok jsme na závěr promítali na plátno velký otazník, věřím, že letošní ročník skončil vykřičníkem," uvedl Bartoška, který pozval diváky na další ročník MFF Karlovy Vary 2005, který bude jubilejní čtyřicátý.

Ceny 39. ročníku MFF Karlovy Vary
Soutěž celovečerních hraných filmů
Velká cena - Křišťálový glóbus
Takové děti Itálie, 2004, režie: Andrea Frazzi, Antonio Frazzi
Zvláštní cena poroty
Tady Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, 2003, režie: Zrinko Oresta
Cena za režii
Xavier Bermúdez film León a Olvido, Španělsko, 2004
Cena za nejlepší ženský herecký výkon
Karen-Lise Mynster film Nechte maličkých..., Dánsko, 2004, režie: Paprika Steen
Marta Larralde film León a Olvido, Španělsko, 2004, režie: Xavier Bermúdez
Cena za nejlepší mužský herecký výkon
Max Riemelt filmu Napol, Německo, 2004, režie: Dennis Gansel
Soutěž dokumentárních filmů
Cena za nejlepší dokumentární film
Svatba v tichu Rusko, 2003, režie: Pavel Medveděv
Zvláštní uznání poroty
Dny v podzemí Nizozemsko, 2003,režie: Jiska Rickels
Ničeho nelituji Česká republika, 2003, režie: Theodora Remundová
Divácká cena deníku Právo
Příběh o uplakaném velbloudovi Německo, Mongolsko, 2003, režie: Byambasuren Davaa, Luigi Falorni