Proč se jmenujete Liev?

Existují dvě verze. Maminka tvrdí, že mě pojmenovala po Lvu Nikolajevičovi Tolstém, ruském spisovateli, kterého zbožně milovala.

A druhá verze?

No, z toho budu mít problémy. Když byla máma jednou nemocná, hrozně jí pomohl doktor, jehož příjmení bylo Liev. Já si myslím, že je to dostatečný argument proto, abych se tak jmenoval, ale máma přísahá, že to tak nebylo. Proto mi  zakázala mluvit o tom novináři mluvit.

Už toho o vašem rodinném zázemí vím poměrně hodně.

Máma je původně mix Ukrajiny, Polska a Německa, můj táta je švýcarsko-rakousko-irsko-skotská kombinace. Ale otec s námi nežil a na moje dětství v New Yorku měl zásadní vliv můj dědeček, který mě naučil všechno, co má muž umět. Měl jsem ho strašně rád, což mi samozřejmě došlo až ve chvíli, kdy umřel. Byla v něm část Ukrajiny, porce židovství, špetka bohémství a kus politické angažovanosti. A to je právě ono. Když přijdete do Evropy, vidíte, že tady je kultura snáze rozlišitelná a starší, ale paradoxní je, že stejné kulturní stopy existují i v Americe, v dědictvích lidí, jako byl můj děda. Proto jsem začal hledat svoje kořeny.

Jak jste pro svůj osobní zájem našel ideální románovou předlohu?

Několikrát za rok účinkuju v New Yorku ve scénických čteních pro časopis New Yorker. Jednou mi řekli, abych přečetl bestseller Jonathana Foera. Tak jsem ho objevil. Krátký, brilantně napsaný román o třech lidech, kteří cestují Ukrajinou. Já sám jsem si taky léta sepisoval scénář o klukovi, který jede na Ukrajinu a hledá město, kde se narodil jeho děda. Už ho píšu od šestadvaceti, hrozně se s tím loudám. A ouha, kniha Jonathana Foera měla všechno, o co jsem se snažil já - a navíc byla vtipná. Tak jsem si řekl, že musím použít svůj příběh a ukrást jeho vtipy.

A teď už tři týdny - poprvé v životě - režírujete.

Proto vypadám tak unaveně. Skutečně každé cliché, které se kdy kdo v životě řekl o režírování autorského filmu, je pravda.

Proč jste si vybral Elijaha Wooda jako představitele hlavní role?

Elijah má nekonečnou hereckou inteligenci, kterou dosud v rolích, které dostával, nemohl uplatnit. Vypadá skvěle, je fotogenický,  má obrovské charisma. Kromě toho, že bych samozřejmě chtěl vypadat jako Elijah, vím také, že Jonathanova kniha je o osamění. A když hledáte postavu, která vám celý film vypráví svýma očima? Nikdy jsem neviděl takové oči. Nechci použít další frázi, ale vím, že oči jsou opravdu okno do duše - a v případě Elijaha je to pěkná síla.

Prý ve vašem filmu jezdí hrdina neustále jenom v trabantu. Jak jste na to přišel?

Hned jak jsem to vozidlo uviděl, věděl jsem, že z něj bude hvězda. Trabant a pes Míša jsou ve filmu prostě nejdůležitější. Bojím se, že se stanou hrdiny celého příběhu.

Co budete dělat potom, až si odbudete režijní a scenáristický debut?

Znáte film The Manchurian Candidate? Ten začnu natáčet na konci července. Je to velká věc, hraju hlavní roli spolu s Meryl Streep a Denzelem Washingtonem. Tak mi držte palce.