Gansel patří k mladým německým filmařům, u nás je známý z erotické teenagerovské komedie Holky to chtějí taky, s podtitulem pořádně. Nyní ale sáhnul po zcela jiném námětu, od teenagerovských sukýnek a prvních erotických pokusů skočil rovnou do tématu Třetí říše a takzvaných nacistických elitních škol. A to je zcela jiná káva.

"Když mi bylo jedenáct, poslouchal jsem vyprávění mého dědečka, který byl kdysi instruktorem ve výběrové škole, kde nacisti vychovávali v tvrdých podmínkách budoucí elitu národa," vysvětlil Gansel, jak se dostal k tomuto tématu.

Fascinující i morbidní vyprávění

"Jeho vyprávění mi tehdy připadalo odstrašující a šílené. Bylo to tak, jak jsem se snažil ukázat ve svém filmu, včetně scény, kdy si jeden z nich lehne na odjištěný granát, aby ostatní zachránil. Můj děda potom do smrti navštěvoval hrob tohoto člověka a kladl k němu květiny," přiblížil  Gansel.

"Zároveň v jeho vyprávění bylo něco fascinujícího, jejich elitní způsob východy na mě působil morbidním kouzlem," řekl a vzápětí dodal. "Dědeček k tomu ale nikdy nenalezl dostatečnou distanci, bral to, jako že byl obyčejným člověkem a musel poslouchat, co se mu nařizovalo."

Gansel se podle svých slov seznámil blíže s nacismem v patnácti, kdy se musel konfrontovat s historií svého státu. "Příběh s elitní školou mi připadal čím dále tím víc bizarní. Ti lidé byli připravovaní, aby se ujali nejvyšších funkcí. A po válce udělali často docela pěknou kariéru, stali se z nich bankéři, obchodníci," dodal.

V příběhu je sedmnáctiletý Friedrich, který je talentovaným amatérským boxerem, přijat do elitní nacistické školy, kde poznává svého přítele Albrechta. Píše se rok 1942 a snímek pojednává o tom, jak se oba společné snaží morálně obstát uvnitř barbarských mechanismů nacistického systému.

Generační odstup

"Myslím si, že naše generace může tohle téma zpracovat už bez jakýchkoliv předsudků a bez černobílého vidění. Přitom mezi studenty nacistické elitní školy se sešli velmi rozdílní lidé a každý se choval jinak. Chtěl jsem otřást s lidmi a jejich vnímáním. Když jsem prohledával archívy, našel jsem záznamy o sebevraždách," dodal Gansel.

"Ve škole v Německu probíráme 2. světovou válku v několika ročnících. Když nám o tom povídali, musím říct, že už jsme z toho byli unaveni. Ale tenhle film mi to přiblížil mnohem více než nějaké učebnice. Pochopil jsem, že ten příběh pojednává o tom, jak byli lidé tehdy svedení," svěřil se na závěr jeden z herců filmu Tom Schilling.

Diváci ještě mohou shlédnout snímek v pondělí 5. července od 13:30 v Puppu.