Niewolski debutoval syrovým snímkem věnovaným tématu obchodování s drogami D.I.L (2002), s nímž vyhrál na festivalu nezávislého filmu v Gdyni. Symetrie je jeho druhým filmem a vypráví drama z vězeňského prostředí. "Chodím hodně do kina a když si sednu do křesla, abych se podíval na film, očekávám, že uvidím pravdivé příběhy - rozhodně nic vyumělkovaného. Musím se smát ovšem nad tím, jak vypadají některé americké, takzvané vězeňské filmy," řekl ve Varech autor Symetrie Niewolski.

O tom, že by neznal prostředí svých obou filmů, nemůže být v žádném případě sporu. "Sám jsem kdysi bral drogy, kokain a crack. Poznal jsem život drogových dealerů, měl několik nepřátel, pořídil jsem si dokonce zbraň," přiznal polský filmař.

Niewolski nakonec putoval do vězení na rok a půl. "Asi to nedovedete pochopit, ale já jsem tehdy do vězení opravdu jít chtěl. Vedl jsem předtím život, který připomínal noční můru. Až teprve za mřížemi jsem se naučil znovu normálně žít, a když jsem byl propuštěn, mohl jsem začít od nuly. Najednou jsem vnímal každý den jako dar," uvedl před novináři.

Cela jako laboratoř života

"Snímek Symetrie ovšem nevypráví můj osobní příběh. Já jen využil svou znalost prostředí a atmosféry. Šlo mi o něco zcela jiného, chtěl jsem ukázat extrémní osudy, protože za katrem takové odsouzenec zažívá," vysvětil autor, jehož filmy jsou někdy přirovnávané k polského hnutí filmu morálního neklidu.

"V normálním životě můžete čekat čtyřicet.let, než se rozhodnete k nějakému dramatickému kroku, zatímco za mřížemi musíte každý den volit mezi těžkými rozhodnutími, mezi menším a větším zlem, a nést za to následky. Nelze jen tak měnit názory a schovávat se před ostatními, tvářit se, že se mě nic netýká. Cela všechno urychluje, je takovým katalyzátorem života," dodal Niewolski.

Sám usiloval především o to, jak ukázat život v extrémních podmínkách vězení jako laboratoře. "Ale stejně tak jsem mohl točit lidský příběh z války nebo za zemětřesení, jen by to bylo moc drahé, a proto neufinancovatelné," uzavřel Niewolski.

Tento nadějný samouk a filmař má do budoucna hodně plánů, píše knihy, chtěl by zkusit natočit i komedii, sci-fi a thriller.

Jeho film poběží ještě v pondělí 5. července od 22:00 v Puppu.