Do omotávání jedné z dominant lázeňského města se umělci pustili dopoledne, ale jejich snažení komplikoval silný vítr. I když filmovými pásy povlával do všech stran a výtvarníkům je bral z rukou, paradoxně pod věž přilákal mnohem více zvědavců. Zámecká věž občas vypadala, jako by jí vítr cuchal dlouhé vlasy.

Autorem Filmověže je grafik Petr Strnad, který věří, že filmy vydrží na Zámecké věži celý festivalový týden. Lidé si totiž v minulých letech s oblibou kousky filmů odstřihávali jako festivalové suvenýry. Letos by mohli získat, kdyby se ovšem na věž dostali, například políčka z filmů Trija nebo Pán prstenů.

"Nějak se nám to dole zacuchává, je to dost dlouhý. Asi to pak odstřihneme," stěžoval si Strnad, když na ochozu věže bojoval s větrem. "Trochu improvizujeme, ale to k téhle věci nakonec patří," dodal Strnad.

"S filmovým materiálem jsme pracovali i při předchozích třech performancích. Začínali jsme s Filmosečí, kdy jsme evokovali atmosféru červencových senosečí a ulice byly plné kupek z filmů. Následoval Filmový koberec, jenž jsme utkali z filmových pásů a byl zavěšen v hale hotelu Thermal. Vloni jsme překvapili Filmovým deštěm, padajícím ze Zámecké kolonády," uvedl Kožíšek.

Účastníky letošního filmového festivalu chtěli výtvarníci potěšit i ukázkami divadelních etud a domluvili se na spolupráci se známým souborem Bílé divadlo. Kromě jiného měli lidé vidět i koupání v bazénu s filmovým pásem. Podle Kožíška ale nedostali požadovaný grant. Na Filmověž pak získali alespoň 10 000 korun od odboru kultury karlovarského magistrátu.