"Za každou jednu kiloWatthodinu vyrobenou na trenažérech předáme kojeneckému ústavu 35 tisíc korun," uvedl ještě před tím, než se začalo před karlovarským sanatoriem Thermal šlapat do pedálů generální ředitel ČEZu Martin Roman.

"To je desetitisíckrát více, než kolik platí v západních Čechách odběratel za jednu kiloWatthodinu," dodal pro přirovnání a připomněl, že vloni, kdy směřoval výtěžek do obnovy karlovarského kina Čas, účastníci akce vyšlapali za celou dobu trvání akce po dobu festivalu částku 413 tisíc korun. "V letošním roce očekáváme opět částku mezi 400 až 500 tisíci korunami," podotkl Roman.

Jako první se na zahájení dobročinné akce dostavil primátor města Zdeněk Roubínek (US - DEU) v šortkách. "Nevím, zda zvolit lehčí nebo těžší převody," dumal před nástupem do sedla. Mezitím přiběhl s deštníkem hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel (ODS) se zprávou, že se blíží herci Jiří Bartoška, Radoslav Brzobohatý a Bolek Polívka. Jako první se blížil velmi pomalým krokem pravého lázeňského hosta Bartoška.

 "Musím se šetřit, abych podal dobrý výkon," odmítl připomínky místních politiků, že by měl přidat do kroku, přičemž se podivoval Roubínkovým šortkám.

Bartoška netrénoval

Za Bartoškou přišel k trenažérům Polívka se slovy: "Tak kde je ten býk?" "Rozhodně jsem se během roku nepřipravoval," usmíval se Bartoška při dotazu, zda bude jeho letošní výkon lepší, než vloni. "Souhlasím s Karlem Poláčkem, že žid a herec patří do kavárny," uvedl a připomněl, jak vloni svůj výkon na rotopedu prokašlal.

"To je napojený přímo na děti?" dotazoval se Polívka, když pozoroval Bartošku, jak se rozjíždí. "Dobrý je to nepřepálit na začátku," komentoval svůj výkon Bartoška. "Jede pomalu, ne?" kroutil hlavou Polívka, zatímco moderátorka oznámila Bartoškovi, že vyjel pro děti celkem 170 korun.

"Už dost," nabádal k předčasnému konci Bartoška hereckého kolegu Brzobohatého, když bylo jasné, že jej ve výkonu na rotopedu překoná. "Brzobohatý jede i za mě, já už nemusím," prohlásil Polívka, zatímco Brzobohatý sklízel ovace za 236 vyjetých korun.

Primátor předčil hejtmana

"Nikdy jsem na kole neseděl," odložil z ruky lahvové pivo Polívka a zapřel nohy do pedálů. "Brzdit nemusím," pochvaloval si během jízdy, přičemž jej Bartoška varoval, aby nepřepálil začátek. I přes problémy se sedlem vyjel Polívka další nový rekord dne, a to 392 koruny. Následoval karlovarský hejtman Pavel. "Hele, Roubínek je celej zelenej," popichoval Bartoška primátora, když hejtman zajel 505 korun pro kojenecký ústav. "Toho volte, to je šikovný politik," aplaudoval Bartoška.

To už ale dosedl do sedla cyklista Roubínek. "Pozor vepředu," varoval fotografy před sebou. Prokázalo se, že primátor tréninky nešidí, protože vyjel celkem 787 korun.

"Mě se do řetězu dostaly kalhoty," snažil se žertem vysvětlit svůj slabší výkon Bartoška, když viděl, že jej na kole překoná i žena. Šéfka nadace Duhová energie Gabriela Bártíková totiž dosáhla na rotopedu skvělého výkonu 377 korun. "A my teď půjdemme na masáže, ne?" navrhnul na závěr opět Polívka.