Jak moc se liší práce na tak náročném a velkolepém projektu, jakým je Pán prstenů od natáčení nízkorozpočtového britského filmu?

Možná vám to bude znít hloupě, ale právě u těchto dvou filmů to bylo velmi podobné. Při práci na snímku s nízkým rozpočtem bývá skoro vždycky příjemně, protože to, co lidi motivuje k dobré práci, nejsou peníze, ale potřeba udělat hezký film. Všichni bydlí ve stejných karavanech, všichni mají stejné telefony, nikdo nemá výhody. To dělá na place dobrou atmosféru. U Pána Prstenů to bylo podobné díky Peteru Jacksonovi. Snažil se o vytvoření společného prožitku herců, bylo tam - na tak náročný film až překvapivě - přátelské prostředí a vztahy.

Hrál jste ve velkofilmech Pán prstenů nebo Titanic a zároveň pořád hrajete v malých evropských produkcích, které takovou popularitu nemají. Jak vidíte jejich pozici v distribuci?

Myslím, že je důležité, aby si každá země udržela svůj kulturní základ. V Británii svádí angličtina některé filmaře dělat podle gusta amerických diváků a některé takové filmy jsou na americkém trhu i úspěšné. Ale publikum doma přesto vždycky ocení, když cítí, že je to hlavně pro něj. Francouzi tohle umí výborně, a vyplatí se jim to. Třeba Cyrano byl skvělý francouzský film a měl úspěch i v zahraničí. Myslím, že to je cesta - točit pro svoje diváky a když se dílo bude líbit v Americe, je to bonus navíc. Chápu, že to je těžké kvůli penězům, v multikinech dnes mezi sebou bojují i velké americké filmy, natož evropské. Majitelé neradi riskují a radši hrají Pána prstenů v pěti sálech, než by do jednoho pustili Muzikanty z Clare. Ale přesto - tak jako americký film natočí nejlépe Američané, tak Britové by měli točit britské filmy a Češi české. Jen tak mohou někdy uspět i jinde.

V Muzikantech z Clare hraje velkou roli irská hudba. Je to hudba vašeho srdce?

Dá se to tak říct. Když mi bylo nějakých šestnáct , sedmnáct, chodil jsem hodně do klubů, kde se hrála. Mám obě babičky z Irska, takže to ve mně je, a můj devítiletý syn Gabriel má dokonale rezavé vlasy. Mimochodem, jeho maminka vypadá jako jihoamerická Indiánka, takže když se narodil, ptal jsem se, jestli si je jistá, že je její.

Celý rozhovor, kde Hill hovoří o natáčení Pána prstenůTitaniku, vyjde v sobotním Právu.