Méně radikální funkcionáři odkládají vyřizování účtů až na řádný sjezd, který by se měl sejít příští rok na jaře.

Šéf ústecké krajské soc. dem. Jaroslav Foldyna o věrohodnosti odhadu příliš nepochyboval. "Toto je prohra vedení ČSSD, nikoli strany jako takové," zareagoval. Neměl sice vyhraněný postoj k tomu, zda se musí svolat mimořádný sjezd, ale jinak byl rázný: "Dovedu si představit velmi silné kroky. Například že by celé vedení, tedy předseda a místopředsedové okamžitě dali své funkce k dispozici."

Naopak po mimořádném sjezdu chce volat skupina představitelů okresních výkonných výborů a místních organizací ČSSD. Předseda soc. dem. v Praze 2 Václav Dašek řekl: "Máme připravené prohlášení, jehož obsahem je, že už není na co čekat. Budeme chtít mimořádný sjezd." Podle Daška za tímto požadavkem stojí minimálně deset dvanáct okresních výkonných výborů a asi třicet místních organizací z celé republiky.

Špidla se snaží o klid, Gross nevylučuje nic

Předseda ČSSD a premiér Vladimír Špidla neúspěch své strany přiznal. Zároveň dal ale najevo,

že vláda hodlá svůj mandát dotáhnout až do řádných voleb v roce 2006. Rozhodnutí o tom, zda ČSSD zvolí nového předsedu, očekává Špidla až na řádném sjezdu strany.

První Špidlův zástupce ve straně a vládě Stanislav Gross si ale na klidného ani nehrál. Mimořádný sjezd sice považuje za nevhodný vzhledem k tomu, že budou ještě volby do krajů a Senátu. Na Foldynovo přání, aby celé vedení soc. dem. dalo funkce k dispozici, však prohlásil: "V tuto chvíli začít říkat, že toto v žádném případě, by asi namístě nebylo. Takže nevylučuji žádné řešení."

Grossův blízký spolupracovník Richard Dolejš, který vede středočeskou ČSSD, rovnou prohlásil, že pokud bude potvrzen první odhad výsledků voleb, nelze to nazvat jinak než debaklem.

"Je to zřejmě reakce na vládní politiku ČSSD a na její rozhádanost, s kterou souvisí i nečitelnost této strany. To, že se musí změnit politika sociální demokracie, je zřejmé, a já tyto zásadní věci očekávám od řádného sjezdu, který proběhne v únoru příštího roku," uvedl Dolejš.

Udělal však jednu výjimku: "Pokud by ale nastaly problémy se stabilitou vlády, tak bude potřeba konat a rychle jednat." To už možná věděl, že zrovna rezignoval ministr spravedlnosti Karel Čermák.

 

 

Rozhádanost a absence osobností, to jsou příčiny porážky soc. dem. podle ministra kultury Pavla Dostála. "Když čerstvý ministr zdravotnictví útočí hned po zvolení na bývalou ministryni z téže strany a vyhrožuje jí trestním oznámením, je pro mě jasné, že se to promítne do výsledků voleb," řekl Dostál v narážce na veřejný konflikt mezi Jozefem Kubinyim a Marií Součkovou, který vyvrcholil právě před evropskými volbami.

Podle Dostála je třeba zrevidovat všechny kandidátky ČSSD do krajských i senátních voleb: "Nominace by měla být dělána jinak, o tom, že volby v ČR jsou pořád o osobnostech." Ministr kultury není pro mimořádný sjezd: "Tam by se jen každý pohádal s každým, nikdo by nenabídl žádné řešení. Tyto věci se musí projednat na řádném sjezdu. ČSSD by měla počítat s tím, že nekončí, i pokud se ocitne v opozici."

Lídři vyhýbavě

Vyhýbavě reagovali na první odhad výsledků dva lídři eurokandidátky ČSSD, Libor RoučekRichard Falbr. Oba uvedli, že oficiálně se vyjádří až ke skutečným výsledkům.

"Ukázalo se, že Češi dali přednost svým chatám a chalupám namísto volebních místností. Přesto bych chtěl poděkovat těm, kteří přišli, a těm, kteří volili ČSSD, chci poděkovat dvojnásobek," řekl pouze Rouček.

Falbr, který čtrnáct dnů před volbami tipoval účast na 50 procent a zisk ČSSD na šest mandátů, se k tomu zatím nechtěl vyslovit. Také pouze poděkoval těm, kteří dali hlas soc. dem. Pak ale dodal: "Udělali jsme maximum, protože jsme 75 dnů vedli kampaň tak jako nikdo. Takže si nedovedu představit, jak by to dopadlo, kdybychom tu kampaň nedělali."