Intenzita tohoto přesvědčení však není příliš vysoká. Jen pětina dotázaných se přiklání k odpovědi, že určitě nejsme dobře připraveni. Polovina si myslí, že jsme spíše nepřipraveni. Na druhou stranu si přibližně polovina Čechů (52 procent) myslí, že vstup České republiky bude pro Evropskou unii přínosem.

Z dlouhodobého hlediska míra přesvědčení, že jsou Češi na vstup do EU dobře připraveni, klesá. V březnu se dokonce tato míra přesvědčení přiblížila nejnižším hodnotám z roku 1999. Tehdy o připravenosti země bylo přesvědčeno 29 procent dotázaných.

Největší optimisté jsou příznivci lidovců

Nejvíce skeptičtí ohledně připravenosti země jsou lidé vyučení, důchodci, lidé řadící se do nižší a dolní společenské vrstvy a také ze špatně zajištěných domácností. Naopak lidé, kteří se zařazují do vyšší střední třídy, solidně zajištění a studenti o připravenosti ČR pochybují méně často.

Negativní postoje jsou bližší lidem, kteří v politickém spektru směřují spíše nalevo od středu, pozitivní je naopak postoj pravicově orientovaných občanů.

Především stoupenci KSČM jsou významně kritičtější k naší připravenosti vstupu do EU (13 %). Na druhou stranu zastánci KDU-ČSL, ČSSD i ODS vidí připravenost ČR v pozitivnějším světle, přitom nejpříznivější hodnocení přichází od stoupenců KDU-ČSL (48 %).