Autorem pravidel v EU je Evropský výbor pro standardizaci (CEN). Ten sice v druhé polovině 90. let mimo jiné vyhlásil bezpečnostní normy pro pánskou ochranu, stanovené parametry jsou ale pouze orientační a velikosti nebo tvaru zboží se vůbec nezabývají. Rozhodně v sobě tak nepřinášejí pevně dané rozměry diktující výrobu univerzálních kondomů pro celou Unii.

Podobný případ platí rovněž u ovoce a zeleniny. Brusel v minulosti sjednotil na nadnárodní bázi normy týkající se jejich kvality, velikosti a hmotnosti - ale jen proto, aby umožnil spotřebitelům dostávat za své peníze kvalitní a čerstvé zboží. Neznamená to tedy, že banán nepatřičného tvaru skončí automaticky na skládce - je pouze přeřazen do jiné, levnější kategorie.

 

 

Unie se stanovením jednotných kritérií snaží také o ucelení dílčích národních norem, které podle internetové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR Euroskop komplikovaly obchod. Pravidla stanovuje mimo jiné Řídící výbor pro ovoce a zeleninu, v němž vedle zástupců Evropské komise zasedají představitelé členských států.

Byrokraticky nastavené standardy přesto v některých případech ochuzují unijní trh o chutnější produkty. Přesvědčili se o tom v minulosti i čeští pěstitelé jablek, kteří narazili při svých snahách prodat nadnárodním koncernům v ČR své "podměrečné" ovoce. Hypermarkety je většinou odmítly a daly přednost "normovanému" dovozu z EU.

I neprodejné ovoce nemusí nutně skončit na skládce. V rámci společenství platí předpis, že plody nevhodné k prodeji mohou být prostřednictvím registrovaných charit nabídnuty potřebným, tj. nezaměstnaným a bezdomovcům.

 

Pondělí: Konec značení Made in Czech Republic?

Vaše témata posílejte: eu@novinky.cz

Tip Novinek: SPECIÁL: Volby do parlamentu EU