Z celkového počtu asi 8000 infikovaných osob se podle Světové zdravotnické organizace na 70 procent nakazilo od 64letého lékaře Liu Jianluna. Přímo od něj se nakazili tři Singapurci a dva Kanaďané, kteří po návratu domů rozšířili virus ve svých zemích.

Nakazil se také jeden americký obchodník čínského původu, který cestoval do Hanoje a způsobil epidemii v tamější francouzské nemocnici. Dalším postiženým byl 26letý hotelový zřízenec, který se stal primárním zdrojem nákazy v nemocnici Prince z Walesu v Hongkongu. Z celkového počtu 1755 v Hongkongu nakažených osob zemřelo 299.

Doktor Liu se chtěl v Hongkongu zúčastnit svatby. Den po svém příjezdu již ležel v nemocnici a tamější lékaře varoval, že je nositelem vysoce nakažlivého viru. O několik dnů později zemřel.

Deváté patro mělo být muzeem SARS

Hotel Metropole byl identifikován jako zdroj nákazy až 19. března a jeho deváté patro bylo okamžitě uzavřeno. Manažeři hotelu původně uvažovali o tom, že celé patro změní na muzeum obětí SARS, ale poté, co se po létě opět vrátili turisté, je otevřeli k normálnímu ubytování. Podle pracovnice hotelové rezervace si lze na zvláštní přání objednat i přímo pokoj číslo 911.

Turisté se vrátili

Po vypuknutí epidemie hotel snížil své ceny z 1000 hongkongských dolarů (asi 128 US dolarů) na 500. Nyní se ceny vrátily opět na svou původní úroveň.

Turisté především z kontinentální Číny začali proudit do Hongkongu zhruba od června, protože byli přilákáni právě sníženými cenami ubytování. V srpnu byl poprvé zaznamenán nárůst turistů ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o deset procent.