Na podzim by se měly v Bruselu objevit i plány, jež se týkají veřejné podpory bývalé Agrobanky a ČSOB. Případ každé banky je projednávaný samostatně, procedura se ale týká všech bank, které obdržely veřejnou podporu mezi roky 1994 a současností.

Na to, aby se na pomoci ČSOB, a tedy i převzaté banky IPB, nahlíželo jako na zvláštní případ, má prý velký zájem bývalý vlastník IPB - japonská Nomura. Případné zpochybnění pomoci ze strany bruselských úředníků by se totiž Nomuře hodilo při vedení arbitrážních sporů s Českem, uvedlo Euro.

Jde o stovky miliard

Celkový objem státní pomoci se pohybuje ve stamiliardách korun. Pokud se všechny otázky státní pomoci tuzemským bankám nevyjasní do vstupu ČR do EU v květnu 2004, bude Evropská komise po tomto datu posuzovat dříve poskytnutou podporu bankám jako zcela novou, tedy přísněji. V krajním případě by banky musely část pomoci vracet nebo poskytnout určité kompenzace.

ČR a Nomura se ve sporu o investici do IPB vzájemně žalují u arbitrážního soudu. Spor však směřuje ke smíru, který by měl dojednat nezávislý prostředník. ČR požadovala až 263 miliard korun, Nomura až 40 miliard korun. V současných jednáních však obě strany výši finanční kompenzace neřeší, řekl již ve středu ČTK náměstek ministra financí Ladislav Zelinka, který má kauzu na starosti.