Podle průzkumu, který si nechala vypracovat Evropská komise, na současné textové varování na krabičkách mnoho lidí nedbá, a proto je podle pozorovatelů pravděpodobné, že Unie přistoupí k podobnému opatření jako například Kanada. Tam se na krabičkách už teď objevují motivy s orgány poškozenými vlivem kouření. Průzkum se prováděl v sedmi evropských zemích a jeho výsledky byly zveřejněny na konferenci ve Finsku.

"Evropská komise zkoumá, jaké motivy zvolit a v jaké formě," řekl profesor Gerard Hastings z britského centra pro výzkum rakoviny. Podle něj by motivy mohly být na krabičkách do roka a půl. Textové varování se na krabičkách používá řadu let, delší dobu už ale nemá prakticky žádný efekt. Nepomohlo ani opatření, které nařizovalo zvětšit písmo tak, aby bylo dobře viditelné přes větší část krabičky.

Podle Hastingse tabákové koncerny nikdy nepoužívají 20 let stejnou reklamu a totéž by proto mělo platit i při snaze kouření potírat. Průzkum ukázal, že kuřáci považují nynější textové varování jen za nutnost, na které se dohodly vlády s výrobci cigaret. Řada lidí si myslí, že tabákové koncerny platí velmi vysoké částky na daních, jimiž přispívají do státních pokladen, a proto jim vlády jdou v řadě případů na ruku.