Klaus považuje euro za jednu z příčin zbrzdění ekonomického růstu v Evropě. Představitelé zemí eurozóny v OECD však namítali, že jednotná měna se ukázala jako životaschopný projekt a že je euro v poslední době silnější než americký dolar.

Zasedání Rady OECD bylo neveřejné. Po jeho skončení Klaus novinářům pouze řekl, že rekapituloval okolnosti vstupu Česka do OECD v roce 1995, kdy byl předsedou vlády, a hovořil i o přístupu do Evropské unie.

Podle zdroje ČTK přitom odmítl, aby Česko spěchalo se zaváděním jednotné evropské měny. Problematiku eura prý nadhodil sám ve svém úvodním vystoupení.

V úterý večer po šňůře zasedání s čelnými francouzskými představiteli se Klaus podivoval nad tím, že slovo "euro" při jeho schůzkách v Paříži ještě nepadlo. Novinářům přitom řekl, že kdyby na jednotnou evropskou měnu v úterý přišla řeč, býval by Francouzům předestřel své "netradiční názory".

Na jiný krk jiné číslo límce

Klaus považuje přijetí eura za nerozumné. "Není třeba zbavovat se své měnové politiky, své úrokové politiky, svého měnového kurzu. Není třeba připodobňovat míru inflace zemím, které neprožily půl století komunismu," řekl prezident.

Podle něj je nepochybně příčinou zbrzdění ekonomického růstu v Evropě "sevření všech velmi odlišných evropských zemí do jedné velikosti košile se stejným límečkem, když tyto země mají velmi často krk velmi odlišný."

Klaus přitom nesdílí názor, "že se krk změní tím, že se všem přikáže jedno číslo límce". "Mám trošku strach, že někteří lidé z naší centrální banky a z naší vlády si bohužel přesně tuto naivní věc myslí," dodal Klaus.