Jak a kde budete trávit letošní vánoční svátky?

Letošní vánoční svátky tak jako jiné budu trávit v Praze, nebo na své venkovské chalupě v Českém ráji. Když jsme v Praze, tak doma obvykle nic nepřipravujeme, protože já jsem takový společenský typ, že jsem neustále někde ve společnosti, a tak jsme doma zrušili kuchyň.

Vy jste úplně zrušili kuchyň?

Zjistili jsme, že je zcela nepotřebná, protože chodím domů dost pozdě, a to obvykle z nějakých večeří či společenských akcí. Štědrovečerní večeři tedy nemáme ani kde připravit. Když jsme s manželkou v Praze, tak jdeme třeba do nějaké starodávné intimní restaurace na Malé Straně a tam si dáme štědrovečerní večeři.

Bramborový salát s kaprem k večeři dodržujete?

To ano. Tuto tradici mám po rodičích a prarodičích, takže v tomto jsem hodně konzervativní.

Můžete zapátrat v paměti, jaký vánoční dárek vás nejvíc potěšil?

To jsou takové dárky, které se zdají po těch letech jaksi nepřípadné a člověk si říká, proč ho tak zaujaly. Kdysi na gymnáziu jsem dostal takovou strašně tlustou knihu, která se jmenovala ABC světových dějin, a bylo tam všechno o světových dějinách. Ta kniha mě tak fascinovala, že navzdory její tloušťce, jsem jí přečetl, a to rozhodlo o mé orientaci - šel jsem studovat historii. Takže ten dárek mě nejen potěšil a dodnes na něj vzpomínám, ale také ovlivnil celý můj budoucí život.

Dáváte si nějaká novoroční předsevzetí?

Dávám. To patří k rituálu. Dobře přitom vím, že je nedodržím. Když si řeknu, že se nebudu přejídat a že shodím to bříško, které se začíná rýsovat, takže stejně na to zase koncem ledna zapomenu. Ale patří to stejně jako ostatní zvykem k období vánočních svátků. Předsevzetí si tedy zase dám a bude to asi zase takové tradiční, jako že se nebudu tak cpát a nebudu kouřit.  Uvidíme, jak to dopadne. Příští rok si to můžeme říct.

Dovede si představit trávit vánoční svátky v Karibiku pod palmami, nebo vyžadujete každý rok tu vánoční atmosféru se stromečkem a jmelím?

Ne, tak to rozhodně ne. Já jsem světobežník. S prezidentem jsem procestoval padesát šedesát zemí světa a cestuju stále. Vánoce jsem slavil například v poušti v Jordánsku, v Jeruzálémě nebo přesně tak, jak říkáte na břehu moře v Karibiku. Nejsem ortodoxní vyznavač zasněžených Vánoc. Také kdy byly v poslední době pořádně zasněžené?

Kde se vám příchod Nového roku slavil nejlépe?

Prožil jsem toto období jak jsem říkal i v zámoří, například na Floridě, ale není to ono. Když vidíte soby, které tam Američané z těch světélkujících žárovek vytvářejích na svých domech a zahradách a je tam 28 stupňů nad nulou, tak vám to nepřipadá jako Vánoce. Jediné Vánoce, které může člověk prožít i s tou atmosférou jsou jedině tady.