Hlavní obsah
 

Nepije, nekouří a věk je pro něj pouhé číslo. Nejstarší dudák jde dětem příkladem

Ve věku 98 let je považován za nejstaršího dudáka na světě. Skot James Beedie začal na tradiční nástroj hrát ve svých 14 letech a hudba se pro něj stala v dobrém slova smyslu závislostí, na rozdíl od alkoholu či kouření.

 
Nepije, nekouří a věk je pro něj pouhé číslo. Nejstarší dudák jde dětem příkladem

Hudebně nadaný pradědeček i ve svých 98 letech hraje na dudy každý týden a chodí do průvodu s kapelou, kterou v roce 1969 pomáhal zakládat. Když dostal ve 14 letech první dudy od svého otce, bylo jasné, že zvítězí geny z otcovy strany, ačkoliv matka pocházela z Belgie. „Jsi Skot!” opakoval otec mladému Jamesovi.

Kromě hudby Beedie vyznává zdravý životní styl a vyhýbá se dokonce i tradiční skotské whisky. „Alkoholu neholduji a nekouřím,” potvrzuje hudebník, jenž během víkendů předává tradici dalším generacím. „Je příjemné ukazovat dětem něco z toho, co umím,” říká a sebevědomě přidává: „Myslím, že mi hraní jde docela dobře, ale samozřejmě se může najít někdo, kdo s tím tak úplně souhlasit nebude.”

Dudy považuje Beedie za velmi společenský nástroj. „Vždycky, když je vezmu do ruky a začnu hrát, schází se ke mně lidé, poslouchají a zastaví se na kus řeči,” vysvětluje, proč i v tak úctyhodném věku stále hraje.

Nebylo však daleko od toho, aby dudy pověsil na hřebík. Po pádu ze žebříku si před třemi lety zlomil několik žeber a poškodil plíce. Za tři měsíce už však vitální stařík pochodoval ulicemi s kapelou a vyhrával na všechny strany.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků