Hlavní obsah
Alkoholu se podle finského vědce může pít více, než se nyní tvrdí. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Litr vína či pět piv denně je v pořádku, tvrdí přední vědec

Doporučená denní dávka alkoholu? Nejčastěji se hovoří o jedné dvojce červeného či půllitru piva, záleží na pohlaví. Jenže nyní vědec, který je ve svém oboru špičkou, přichází s tvrzením, že o něco více než láhev vína či pět piv denně vašemu tělu vůbec neublíží. Má navíc za to, že je pro tělo zdravější pít alkohol umírněně než vůbec. A teď babo raď.

Alkoholu se podle finského vědce může pít více, než se nyní tvrdí. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Litr vína či pět piv denně je v pořádku, tvrdí přední vědec

Fin Kari Poikolainen pracoval jako expert v oblasti alkoholu ve Světové zdravotnické organizaci. Tam analyzoval desítky let výzkumů, které měly za cíl stanovit, jaký má alkohol vliv na lidské tělo.

A jaký je tedy výsledek? Alkohol prý tělu škodí pouze ve chvíli, kdy tělo pozře 13 jednotek denně. To odpovídá zhruba pěti půllitrům piva nebo zhruba litru vína denně. Poikolainen přitom dodal, že je podle něj zdravější pít více než aktuální doporučený denní maximální příjem alkoholu než nepít vůbec. Informoval o tom britský Daily Mail.

Ne všichni souhlasí

„Důkazy hovoří jasně. Je to tak, že normální pití alkoholu je lepší než abstinování a naopak silné pití alkoholu je horší než abstinování. Úměrná dávka alkoholu je přitom jiná, než jaká jsou dnešní doporučení,” zdůraznil Poikolainen.

Netrvalo však dlouho a s tvrzením vědce začalo mnoho jiných odborníků polemizovat. Julia Manningová z organizace 2020Health uvedla pro britský deník, že tvrzení finského vědce nepřispívá do plnohodnotné diskuse. „Činí velká tvrzení, pro která nevidíme žádné důkazy. Alkohol je toxin a rizika převažují benefity,” reagovala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků