Hlavní obsah
Víno Josefa Valihracha uspělo v soutěži Chardonnay du Monde. Foto: Milan Vojtek, Právo

Chardonnay z Krumvíře bodovalo na francouzské soutěži vín

Jubilejní pětadvacátý ročník soutěže Chardonnay du Monde znovu potvrdil příslušnost Chardonnay z rodinného vinařství Josefa Valihracha z Krumvíře na Břeclavsku ke světové špičce. Ve středu vyhlášené výsledky oznámily světu, že jeho Chardonnay, sladké víno ročníku 2008, je třetí nejlepší na světě.

Víno Josefa Valihracha uspělo v soutěži Chardonnay du Monde. Foto: Milan Vojtek, Právo
Chardonnay z Krumvíře bodovalo na francouzské soutěži vín

Lépe u porotců ve Francii dopadly jen dva vzorky Chardonnay z Kanady, až za jihomoravským vinařem se umístila dvě vína francouzských producentů.

Josef Valihrach patří v posledních letech k nejvíce oceňovaným vinařům akce. Z posledních osmi ročníků vystřídal první až páté místo v TOP TEN výsledků. Na absolutní vrchol se vyšplhal v roce 2014, vloni získal dvě stříbrné medaile a předloni dvě zlaté.

V předchozích dvou ročnících slávu našich vín potvrdilo i Vinařství Krist z Milotic na Hodonínsku, když každou účast proměnilo ziskem stříbrné medaile.

Zvažoval, zda se zúčastnit

„Já jsem po úspěchu v roce 2014 zvažoval, jestli se dál účastnit. Absolutní prvenství už není jak překonat. Nakonec se ale stejně zase přihlašuji, porovnání se světovou špičkou je potřebné,“ řekl Valihrach.

Stabilní příslušnost mezi špičku v odrůdě hodnotí s uznáním i vinaři z velmocí vína, jako jsou Francie a Německo, s tím, že obsadit postupně pět prvních míst je obrovský úspěch.

Chardonnay du Monde je nejstarší vinařskou soutěží, vyhrazenou vínům jedné odrůdy. Pětadvacátý ročník se odehrál ve dnech 7. až 9. března 2018 v Château des Ravatys, vinařské usedlosti Pasteurova institutu v Saint Lager poblíž Lyonu, v regionu burgundské vinařské Francie.

Porotci hodnotili 679 vín z 39 zemí. Absolutním vítězem bylo letos Liquidity Chardonnay Okanagan Falls Reserve 2016 společnosti Liquidity Wines.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků