Název podle deníku The Independent odkazuje na The Grand Tour z 18. století, kdy se mladí muži, většinou z vyšších tříd, potulovali po Evropě a jejich výlety ukončilo až rozšíření železniční dopravy. Jméno souvisí také s formátem pořadu, který bude putovní.

„Má se to tak, že budeme cestovat po světě a vysílat z obřího stanu každou epizodu v jiné zemi,“ řekl podle tiskového prohlášení Jeremy Clarkson.

Jeremy Clarkson nabádá fanoušky, ať radí, odkud by se měl pořad vysílat.

James May oznámení humorně okomentoval s tím, že chtěl, aby se show jmenovala Nigel nebo Roger, protože to jsou přece jména. Naopak Richard Hammond je prý s názvem spokojený, protože miluje kempování.

Trojice moderátorů zpočátku nabádala i fanoušky, ať posílají své návrhy. Dlouho favorizovaný název byl „Gear Knobs“ a mluvilo se i o „No Limits“ nebo „Automates“.

James May si stále myslí, že Nigel by bylo lepší jméno.

Nakonec ale vyhrál název, který v porovnání s ostatními zvažovanými zní poněkud usedle. Clarkson ale už předtím ve svém sloupku v Sunday Times vysvětlil, že s týmem strávili celou věčnost vymýšlením jména pořadu, ale právníci jejich nápady často smetli ze stolu.

„Každé ráno jsem měl hovor za 7000 liber s právníkem a každé odpoledne mi za 7000 liber volal zpět s odpovědí, že už to (jméno) používá někdo na Novém Zélandě, ve Francii nebo na Ukrajině,“ okomentoval Clarkson s nadsázkou své potíže.

Například opravdu zvažovali název „Gear Knobs“, který byl podle právníků Amazonu, jehož videoslužba Amazon Prime bude pořad vysílat, volně k dispozici. Jenže se vyskytl jiný problém – mohli by se dostat do problému s BBC kvůli podobnosti s Top Gearem.

Video

Konkurenční Top Gear se už chystá na obrazovky.

Zdroj: BBC

„No, trvalo to,“ okomentoval nové jméno Jay Marine, viceprezident Amazon Video Europe. „Po devíti měsících hlubokého přemýšlení, debat a uvažování přišli chlapci se jménem, které odráží globální ambice nového pořadu,“ dodal.

První série pořadu se ve vysílání objeví na podzim. Amazon prozatím investoval do tří sérií. Ještě dříve bude na obrazovkách nová verze Top Gearu, kterou BBC odvysílá na konci května.