Každoroční zdražování piva na Oktoberfestu se podle úterních zpráv německých médií už stalo tradicí, poprvé ale tuplák na nejlevnějším výčepu přijde na 10,1 eura (275 korun), loni to bylo o 30 centů méně (zhruba osm korun).

Loni cena litru piva poprvé překročila magickou hranici deseti eur, nejdražší tuplák tehdy stál 10,1 eura. Německá televize ARD poznamenala, že cena oproti loňsku vzrostla o více než tři procenta, což překonává míru inflace, kterou německá centrální banka očekává ve výši 0,5 procenta. Pivovarské domy ale zdražení obhajují tím, že jim vzrostly náklady kvůli vysoké minimální mzdě a dražším surovinám.

Dražší bude letos nejen pivo, ale také nealkoholické nápoje, jak upozornil portál br.de. Litr stolní vody přijde v průměru na 8 eur, tedy 218 korun (loni to bylo 7,7 eura), a limonády na 8,78 eura (loni 8,51 eura).

Sedm miliónů tupláků

Počátek pivních slavností, které se postupně proměnily v obří komerční podnik, spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Pořadatelé očekávají, že hosté v Mnichově během 14 festivalových dnů utratí za pivo, suvenýry a ubytování stovky miliónů eur. Loni návštěvníci na Tereziánské louce vypili přes sedm miliónů tupláků. Letos slavnosti začnou 19. září.