Dvanáctistupňový ležák, který si pro hokejový šampionát připravili v Krušovicích, je pouze z jedné odrůdy žateckého pozdního chmele Saaz Late a na pípy se dostane 1. května. Podle pivovaru by toto za studena chmelené sezónní pivo mělo mít výraznější chmelovou vůni i chuť. Je to právě studené chmelení, které je při přípravě piv stále modernější. Chmel se v případě tohoto ležáku přidává jak ve varně, tak později do tanků.

Za éry Michala Havrdy vzniklo v Královském pivovaru Krušovice již několik speciálů. Tento je však pod velkým drobnohledem.

Za éry Michala Havrdy vzniklo v Královském pivovaru Krušovice již několik speciálů. Tento je však pod velkým drobnohledem i kvůli hokejovému šampionátu.

FOTO: archiv pivovaru

„Většina chmelových silic, tedy látek odpovědných za chmelové aroma, vytěká během vaření mladiny a do hotového piva se pak dostává pouze jejich stopové množství a chmelové aroma tak bývá běžně velmi slabé, až nerozeznatelné. Při studeném chmelení se během ležení aromatické látky z chmele dále uvolňují, čímž se v hotovém pivu docílí výrazné chmelové vůně,“ uvedl Michal Havrda z výrobního týmu Královského pivovaru Krušovice.

Žatecký chmel je základ

Zajímavým specifikem hokejového ležáku je to, že byl připravován za nízké teploty kvašení a ležel delší dobu. Vařil se tradičním způsobem na dva rmuty. Jde přitom už o druhé sezónní pivo z jedné odrůdy chmele v posledním půlroce, který pivovar připravil. První byl Kazbek, jehož první várka byla uvařena už v prosinci předchozího roku.

„Při výrobě piva si zakládáme na použití těch nejkvalitnějších surovin, mezi které patří samozřejmě chmel. Lokalita pivovaru je blízko Žatecké chmelařské oblasti a všude v okolí se pěstuje chmel. Žatecký chmel má velmi bohatou historii a je celosvětově uznávaný jako standard té nejvyšší kvality,” uvedl Havrda.

Není jen jeden žatecký chmel

Ač je často původ chmele v pivech označován třeba jen jako žatecký, žateckého chmele existuje více druhů. Ty se pak liší vlastnostmi a obsahem jednotlivých látek, což má zásadní vliv na aroma a charakter piva při použití vybrané odrůdy. Obecně se již ale nerozlišuje. Odrůdy jako například Žatecký poloraný červeňák, Sládek, Premiant a jiné jsou přitom poměrně odlišné.

Michal Havrda

Michal Havrda

FOTO: archiv pivovaru

„Využili jsme dlouholetou spolupráci s Chmelařským institutem v Žatci, který se zabývá výzkumem a šlechtěním chmelových odrůd, a začali testovat nově vyšlechtěné a méně známé odrůdy. Jako nejzajímavější odrůdy byly vyhodnoceny Kazbek, Saaz Late a Harmonie. V letošním roce tyto odrůdy postupně představujeme. Kazbek už byl představen v únoru, teď se vařilo pivo z chmele Saaz Late a v létě nás čeká ještě Harmonie,” doplnil Michal Havrda.

Běžnou praxí je, že u standardních ležáků se chmelí až na tři dávky za použití více různých odrůd chmele. Nejdříve se přidávají typy chmele, které mají vyšší obsah hořkých látek a na konci se přidávají odrůdy, které mají jemné chmelové aroma. V novém ležáku byla však použita na všechny fáze chmelení výhradně odrůda Saaz Late. Prý aby pivo neslo charakter jen jedné specifické odrůdy.

Ostravar v pohotovosti

Na nápor hokejových fanoušků se chystá i ostravský pivovar Ostravar. Ten sice není oficiálním partnerem letošního hokejového mistrovství světa, ale vzhledem k tomu, že je doma v Ostravě, kde se šampionát také koná, intenzivně se připravuje na nápor zahraničních i českých fanoušků.

Pivovar mimo jiné navýšil počet exkurzí ve svém areálu, připravil brožuru se seznamem hospod s TV projekcí a na obří obrazovce nad rušnou Místeckou ulicí v Ostravě bude informovat co dvě minuty, jaké je skóre zrovna probíhajícího zápasu.

Pivo v neoznačených kelímcích

„Šampionát je pro celou Ostravu velká událost. Význam této akce si uvědomujeme i my v pivovaru, a proto se na ni pečlivě připravujeme. V průběhu mistrovství bude totiž naše pivo reprezentovat Ostravu,“ uvedl vrchní sládek Ostravaru Roman Richter.

Kromě stovek hospod po moravskoslezské metropoli bude Ostravar dodávat své pivo také do fanzón ve Vítkovicích a na Nové Karolině. Výjimkou nebude ani samotná ČEZ aréna.

„Jsme rádi, že díky letitému partnerství s ČEZ arénou si budou moci fanoušci vychutnat originální ostravské pivo i v průběhu šampionátu. S ohledem na pravidla mistrovství bude ale naše pivo v ČEZ aréně servírováno do neoznačených kelímků,“ upozornil Richter.