„Pro člověka s berlemi je to komplikovaný a náročný závod. Zvolil jsem taktiku plazení se po čtyřech. Líbila se mi především úžasná lokalita, areál a dobře zorganizovaný závod. Trať jsem absolvoval se svým trenérem,“ neskrýval Zikmund nadšení.

Převýšení 596 metrů s maximálním sklonem 43 procent zdolával téměř čtyři hodiny. V polovině tratě závod vzdal, ale vůbec mu to nevadilo. „Už jen pobyt v horském prostředí člověka posilní do dalších věcí,“ uvedl.

Závod v Jasné absolvoval i zakladatel Spartan Race Američan Joe de Sena. „Nikdy jsem neviděl tolik lidí zdolávat hory s takovou bezstarostností a úsměvem jako tady v Jasné. Každý, kdo mě zná, ví, že mě pracovitost Východoevropanů vždy ohromovala,“ uvedl v cíli Sena.

Překážky, dráty či stěna

Za pět let existence se Spartan Race rozšířil ze Spojených států do Kanady, Austrálie i do evropských zemí. Do závodu se zaregistrovalo 2367 závodníků ze 17 zemí světa. Závod obsahoval běh na 7,7 kilometru v náročných zimních podmínkách.

Závodníci museli ve sněhu překonat velké převýšení a 20 překážek. Přelézali například stěnu, plazili se pod ostnatým drátem, přeskakovali hořící překážku a podobně. Startovalo se postupně ve skupinách po 250 členech.