Graves, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších sběratelů hodinek vůbec, ve své době soutěžil s jiným americkým průmyslníkem Jamesem Wardem Packardem o to, kdo si nechá od firmy Patek Philippe vyrobit složitější hodinky.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Výsledkem tohoto snažení byl model Supercomplication, jehož výroba trvala sedm let. Hodinky dodala švýcarská firma Gravesovi v roce 1933. Packard už ale výsledek gentlemanského soupeření neviděl, zemřel totiž v roce 1928.

Patek Philippe Supercomplication

Patek Philippe Supercomplication

FOTO: Sotheby´s

Model Supercomplication se tak stal s 24 komplikacemi nejsložitějšími hodinkami na světě a tento primát mu vydržel až do roku 1989, kdy si ve firmě nadělili ke 150. výročí ještě komplikovanější hodinky známé jako Calibre 89. Supercomplication si ale jedno prvenství udržely – jsou to nejsložitější hodinky, jaké kdy byly navrženy (a samozřejmě také vyrobeny) bez pomoci počítačů.

První ciferník zobrazuje běžný čas, měsíční fázi, chronograf nebo věčný kalendář

První ciferník zobrazuje běžný čas, měsíční fázi, chronograf nebo věčný kalendář.

FOTO: Sotheby´s

Dvouciferníkové Supercomplication mají v průměru 70 milimetrů a váží půl kilogramu. Mezi 24 komplikací patří mimo jiné minutová repetice, malé a velké odbíjení, věčný kalendář, split-seconds chronograf, měsíční fáze, alarm nebo časy východu a západu slunce v New Yorku včetně zobrazení noční oblohy nad tímto velkoměstem.

Detail zobrazení noční oblohy nad New Yorkem druhém ciferníku, na kterém je také uvedeno, že Patek Philippe vyrobil hodinky pro Henryho Gravese

Detail zobrazení noční oblohy nad New Yorkem na druhém ciferníku, na kterém je také uvedeno, že hodinky byly vyrobeny pro Henryho Gravese.

FOTO: Sotheby´s

Poprvé tyto hodinky dražila v roce 1999 aukční síň Sotheby’s a hned částkou 11 miliónů dolarů trhly rekord. Kupec byl dlouho neznámý, v roce 2012 ale novináři z tiskové agentury Bloomberg odhalili, že jejich majitelem je šejk Saud Bin Mohamed Ali al-Sání z katarské vládnoucí rodiny.

Slovo majitel by ale mělo být spíše v uvozovkách, protože al-Sání za hodinky a další cennosti aukční síni nikdy nezaplatil. V rámci vyrovnání dluhu je proto postoupil společně s dalšími hodinkami a několika uměleckými předměty zpět Sotheby’s.

Detail hodinek

Detail hodinek

FOTO: Sotheby´s

Bylo tak jasné, že je čeká další dražba. Došlo k ní v úterý v Ženevě a už předběžný prodejní odhad 15 miliónů švýcarských franků překonával předchozí rekordní částku. Přihazování se nakonec zastavilo na sumě 20,6 miliónu, což s provizí pro aukční síň činí celkových 23 237 000 švýcarských franků. Al-Sání se aukce nedožil, zemřel totiž náhle pouhý den před ní.

Vítězem se stal Aurel Bacs, bývalý šéf hodinkové sekce aukční síně Christie’s a současný konzultant pro Phillips Auction House. Hodinky ale s téměř stoprocentní pravděpodobností nedražil pro sebe, jejich majitelem bude někdo z jeho klientů. Je tak otázka, zda se někdy dozvíme jeho jméno.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: