Tým profesora Johna Antonakise z Lausannské univerzity v sérii experimentů prokázal, že jakmile upřímní lidé ochutnají moc, nemohou odolat pokušení odměňovat se na úkor jiných.

„Jedna věc, která štve mě, mé děti a většinu lidí na celém světě, je, proč mocní vůdcové nedělají více dobrých věcí? Je to kvůli moci? Máme se této síly opravdu obávat? A je to, co prohlásil Acton, skutečně pravda?“ ptá se profesor Antonakis.

„Zkorumpovaní jedinci vykazují zhoršení morálky využíváním moci k vlastnímu prospěchu a tím, co dělají, poškozují obecné dobro. Mocní jedinci jsou schopni nutit svá rozhodnutí a své preference slabším jedincům,“ tvrdí profesor.

Ve své experimentální studii prokázal, že moc korumpuje morální hodnoty všech lidí, i těch nejšlechetnějších. „Výsledky byly jasné. Moc korumpuje. Když má vůdce větší množství přívrženců a více možností, činí mnohem víc protispolečenských rozhodnutí. Moc je pro vůdce tím co chuť pro upíry. Jakmile jednou ochutnají, nemůžou přestat. Čím více přívrženců mají, tím jsou zkorumpovanější,“ dodal Antonakis.