Oris v minulosti vlastní strojky vyráběl, v letech 1904 až 1981 jich podle firmy vyprodukoval 229. Konec tohoto období je orámován manažerským odkupem Orisu od tehdejšího vlastníka, společnosti ASUAG (předchůdce dnešní Swatch Group), k němuž došlo v roce 1982.

Za akcí stáli tehdejší generální manažer Rolf Portmann a šéf marketingu Ulrich W. Herzog, kteří společnost vedou dodnes. V těžkých časech nejenom pro Oris, ale pro celý švýcarský hodinářský průmysl, museli oželet výrobu in-house strojků a začali využívat strojky nejprve od výrobce ETA a dnes i od Sellity.

V Orisu postupem času začali produkovat alespoň moduly pro dodávané strojky, ale plnohodnotný in-house mu v nové éře až do letoška chyběl.

Strojek Calibre 110 má desetidenní rezervu chodu

Strojek Calibre 110 má desetidenní rezervu chodu.

Nový strojek svým názvem Calibre 110 odkazuje na letošní výročí firmy a chlubí se desetidenní rezervou chodu, což je u prvního in-house strojku možná překvapivé. Od značky, která nabízí především hodinky střední třídy, by se možná očekával spíše základní kalibr, protože ten nově představený rozhodně nelze využít v tak širokém spektru modelů.

Dle Orisu spíše industriálně zdobený strojek o frekvenci 21 600 kmitů za hodinu je vybaven pružinou dlouhou 1,8 metru. Dále se skládá ze 177 částí a má 40 kamenů.

Nový strojek se zatím objevil jen ve dvou modelech

Nový strojek se zatím objevil jen ve dvou modelech.

K nadstandardní rezervě chodu patří i její ukazatel, který je v podání Orisu „nelineární“. To znamená, že ručička ukazatele se posouvá rozdílnou rychlostí. Čím více jsou hodinky natažené, tím je její pohyb pomalejší, a naopak.

Zatím se nový strojek objevil ve dvou modelech, které se liší v podstatě jen použitým materiálem – jeden je v oceli, druhý v růžovém zlatě. Každý z nich bude vyroben v omezeném počtu 110 kusů.

Verze s pouzdrem z růžového zlata

Verze s pouzdrem z růžového zlata

Velikost jejich pouzdra je 43 milimetrů, což je na takovýto strojek celkem přijatelné. Překvapivě nízká je na tuto kategorii i cena. Ocelová verze přijde na 5500 švýcarských franků (125 tisíc Kč), zlatá pak na 14 800 (335 tisíc Kč). Hodinky se strojkem s takto velkou rezervou chodu většinou bývají podstatně dražší.

Není jasné, zda Oris hodlá vyvíjet více vlastních strojků a stát se tak více nezávislým na dodávkách od externích partnerů, či zda je nový kalibr jen otázkou prestiže. Vzhledem k nákladům na vývoj je ale téměř jisté, že se nový strojek objeví i v dalších modelech.