Vítězný americko-francouzský Bob a stromy se dá shrnout do vět: „Všude kolem metr sněhu a uprostřed hraje jistý dřevorubec jednou rukou golf. V hlavě mu u toho nejspíš zní drsný, ale v něčem i trochu legrační gangsterský rap.”

Za hlavní porotu mluvil islandský herec Ólafur Darri Ólafsson. Vyzdvihl, že festival dává šanci mladým tvůrcům: „Rozdali jsme sedm ocenění. Z toho pět jde lidem, kteří představili svůj debut.”

Jiří Bartoška poklekl pře uměleckou ředitelkou Evou Zaoralovou.

Jiří Bartoška poklekl před uměleckou ředitelkou Evou Zaoralovou.

FOTO: Petr Horník, Právo

Herec Bob Tarasuk triumf snímku okomentoval: „Je to opravdu překvapení. Film jsem natočil prakticky bez peněz.” Svěřil se dokonce, že nebyl nikdy mimo Spojené státy a kvůli cestě do Evropy si musel udělat pas.

Ceny pro herce zůstaly doma

Mihulová přesvědčila porotu svým výkonem ve snímku Domácí péče pojednávajícím optimistickou formou o smutném umírání. (celá zpráva)

Alena Mihulová

Alena Mihulová

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Na pódiu pak poděkovala všem, kteří jí pomohli po smrti manžela Karla Kachyni. „Děkuji lidem, kteří mě postavili na nohy. Děkuji i tobě, maminko, žes mě porodila, vychovala a milovala.”

Hádek pak bodoval v Kobrách a užovkách. Oba snímky se líbily i divákům, kteří je zařadili mezi desítku nejlepších v Divácké ceně Práva. Tu ovládl film Mládí. (celá zpráva)

Filmová kritička Práva Věra Míšková předává cenu za nejlepší film, který zvolili diváci. Přebral ji americký herec Harvey Keitel.

Filmová kritička Práva Věra Míšková předává cenu za nejlepší film, který zvolili diváci. Přebral ji americký herec Harvey Keitel.

Hádek podotkl, že cena patří také bratrovi Matějovi: „Přebírám to za nás za oba.”

Kryštof Hádek

Kryštof Hádek

Sázka o lahev

Největší potlesk v sále si ovšem vyslechla česká herečka Iva Janžurová, která si převzala od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta MFF KV za přínos české kinematografii. Dostala ji hned v úvodu ceremoniálu. Ten ji označil za „velkou divadelní a filmovou herečku”.

Iva Janžurová si z rukou Jiřího Bartošky převzala křišťálový glóbus.

Iva Janžurová si z rukou Jiřího Bartošky převzala křišťálový glóbus.

Ona posléze přišla na pódium velmi dojatá. Stojícímu a tleskajícímu publiku se svěřila, že právě prohrála sázku s kamarádkou herečkou Janou Paulovou. „Právě jste mi prohráli lahev něčeho dobrého. Vsadila jsem se se svou kolegyní, že nevstanete,” vysvětlovala. A doplnila: „Cenou pro mě nic nekončí. Budu ji brát jako prostředek, impulz k další práci.”

Mallory: Život se dá užít

Mezi úspěšné Čechy se večer zařadila i dokumentaristka Helena Třeštíková. Prestižní sošku získala za snímek Mallory, a to v kategorii dokument nad 30 minut. Na jeviště s ní přišla i protagonistka snímku.

Helena Třeštíková s hrdinkou svého dokumentu Mallory

Helena Třeštíková s hrdinkou svého dokumentu Mallory.

Obě byly dojaté. Obě děkovaly. „S nikým jsem se nevsadila. Jen jsem nekomplikovaně, zcela šťastná. Změna je možná. Naděje stále živá.” Její Mallory posléze dodala: „Chci, aby film otevřel nejen oči, ale i srdce. Život se dá užít.”

Oslava padesátin

Vyhlášení cen v sále si nenechaly ujít letošní hvězdy. Na ceremoniál dorazili Harvey Keitel s manželkou a synem nebo Udo Kier.

Vítězové se svými cenami.

Vítězové se svými cenami.

Celý večer se nesl v duchu oslavy padesátin karlovarského festivalu. Promítaly se natočené znělky. Nechyběly mezi nimi ty od Davida Ondříčka, Jana Svěráka nebo bratrů Cabanů.

A právě jedna ze znělek, s Harveyem Keitelem, program zahájila. Americký herec, jenž seděl v sobotu v publiku, v ní vypráví v jednom obyčejném baru kdesi v USA, že dostal v Karlových Varech cenu. Tu mu ale hodili omylem na nohu. Následuje pohled na zafačovanou končetinu.

Harvey Keitel s cenou. Na vyhlášení si vzal i kravatu se symbolem festivalu, s kamzíky.

Harvey Keitel s cenou. Na vyhlášení si vzal i kravatu se symbolem festivalu, s kamzíky.

Žert si následně během večera půjčilo několik filmařů.

Cena Fóra nezávislých
Tangerine / Transdarinka,
režie / director Sean Baker
Na východ od Západu
Szerdai gyerek / The Wednesday Child / Středeční dítě
režie / director Lili Horváth
Zvláštní uznání
Lumea e a mea / The World Is Mine / Svět patří mně
režie / director Nicolae Constantin Tănase
Cena za nejlepší dokumentární film nad 30 minut
Mallory
režie / director Helena Třeštíková
Zvláštní uznání
Vaterfilm / The Father Tapes / Otec
režie / director Albert Meisl
Cena za nejlepší dokumentární film do 30 minut
Muerta Blanca / White Death / Bílá smrt
režie / director Roberto Collío
Zvláštní uznání
Women in Sink / Ženy v umyvadle
režie / director Iris Zaki
Velká cena - Křišťálový glóbus pro nejlepší film
Bob and the Trees / Bob a stromy
Režie / director Diego Ongaro
Zvláštní cena poroty
Jeder der fällt hat Flügel / Those Who Fall Have Wings / Má křídla, kdo končí pádem
Režie / director Peter Brunner
Cena za režii
Režie / director Visar Morina
Film: Babai
Cena pro nejlepší herečku
Alena Mihulová
Film: Domácí péče / Home Care
Nejlepší herec
Kryštof Hádek
Film: Kobry a užovky / The Snake Brothers
Zvláštní ocenění poroty
La montagne magique / The Magic Mountain / Kouzelný vrch