„Na začátku mě zaujalo prostředí tuningových srazů. Silná a bohatá vizuální stránka, ale zároveň naprostá vyprázdněnost,“ říká Martin Dušek.

V hlavních rolích Ráďa a jeho Ford Escort, polorozpadlé auto, které za denního světla působí prabídně, v noci ho ale navzdory stavu diody rozzáří zeleným světlem, ukryjí sešlost a ono ožívá vlastním životem. Respektive životem Rádi, pro kterého je jeho ford největším koníčkem, největší láskou, největší vášní.

Video

Trailer k dokumentu K oblakům vzhlížíme

„Ráďu jsme potkali v roce 2012 na srazu na příbramském letišti. Předtím jsme už pár podobných akcí navštívili, ale nepotkali jsme nikoho, za kým bych cítil silné téma. Až Ráďu. Mezi všemi auty a sebevědomými chlápky vypadal jeho klub uboze, členové jako poslední ze všech tunerů. A Ráďa byl jejich předseda. Bylo ale vidět, že jeho auto a srazy pro něj znamenají mnoho, že se jejich prostřednictvím snaží vytunit svůj život. To mě na něm zaujalo. Později se jeho klub rozpadl, nejspíš kvůli tomu, že Ráďa nebyl dostatečnou autoritou,“ uvedl Dušek k výběru hlavního hrdiny.

k oblakům vzhlížíme

Z dokumentu K oblakům vzhlížíme

FOTO: KVIFF

Život většinou nezaměstnaného mladíka s finančními problémy a bez větší perspektivy, který by ale radši jedl suchý rohlík, než by se vzdal svého auta, nabízí paralelu s jeho ve světle diod nablýskaným, ale v reálu omšelým autem.

k oblakům vzhlížíme

Z dokumentu K oblakům vzhlížíme

FOTO: KVIFF

V nočním tuningovém světě se cítí a i sám před sebou vypadá nejlépe a chvíle v prostředí čpícím spálenými pneumatikami a benzinem, doplněném zábavou v podobě ohňostrojů, párty, striptýzů mu vnášejí světlo do jeho šedé každodennosti.

Světovou premiéru bude mít dokument Martina Duška K oblakům vzhlížíme 8. července na MFF Karlovy Vary.